E hënë, 29 Nëntor, 2021
9.3 C
Tirana

Pas 16 orësh mbledhje, ministrat e BE nuk bien dakord për paketën financiare të koronavirusit

Ministrat e Financave të Bashkimit Evropian kanë qëndruar 16 orë në një konferencë online, por sërish nuk kanë arritur të konkludojnë në një zgjidhje për pandeminë e koronavirusit.

Sipas mediave të huaja, marrëveshjet nisën pasi Holanda këmbënguli për kushtet e rrepta, për kreditë e buta tek vendet më të goditura si Spanja dhe Italia.

“Pas 16 orësh diskutimesh ishim afër një marrëveshjeje, por ne nuk jemi akoma atje. Unë pezullova Eurogroup dhe (ne do të vazhdojmë) nesër”, shkuan Mario Centeno, kryetari i Eurogroup, në një postim në Twitter.

CNBC raporton se zyrtarët e BE-së kishin shpresë se do të arrinin një marrëveshje, që do të garantonte programin me gjysmë trilionë euro, i cili do të mbronte ekonominë evropiane nga pasojat e koronavirusit.

Italia, Franca, Spanja, Irlanda dhe Luksemburgu po përpiqeshin të punonin për të marrë borxhin që të luftonin koronavirusin në vendet e tyre, por Holanda nuk pranoi.

Mbledhja e radhës do të mbahet ditën e enjte, më 9 prill 2020.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Presidenti i infektuar dekreton kryeministrin përmes një ‘kutie xhami’

Presidenti çek Milos Zeman, ka dekretuar kryeministrin Petr Fiala, ndërsa qëndronte brenda një kutie xhami pasi rezultoi pozitiv për koronavirusin. Presidenti Milos Zeman dhe...

Einxhel dhe Dj Dagz nuk i rezistojnë dot njëri-tjetrit, me duar të shtrënguara

Në "Big Brother" janë vënë re mjaft afrimitete nga lojtarët. Pas ikjes së Semit, brenda shtëpisë është vënë re një afrimitet mes Donaldit dhe...

Skandaloze/Shtyhet ndeshja e Elbasanit, stadiumin e ka për të tjerët!

Cilido ekip i Kategorisë Superiore dhe Kategorisë së Parë mund të gjejë strehë në stadiumin “Elbasan Arena”, por për një klub ky impiant është...

Lionel Mesi favorit me 71.7%, sot vendoset se kush do të fitojë “Topin e Artë”

Pas një viti mungesë si pasojë e pandemisë COVID-19, sot do të mbahet ceremonia e “Topit të Artë”. Teksa emocionet janë shtuar, pritet të...

Uroi 28 Nëntorin me foton e Enver Hoxhës, deputeti Çela befason sërish

Një ditë më parë, në grupin e “Whatsapp” të Komisionit të Sigurisë, deputeti i PS-së Bujar Çela ka uruar 28 vjetorin me një foto...