E diel, 28 Nëntor, 2021
12.5 C
Tirana

“Stop” zgjidh problemin e shkollimit të fëmijës me autizëm

Emisioni “Stop” trajtoi këtë të premte rastin e një fëmije me probleme autizmi. Mamaja e tij tha se ndjehet e diskriminuar në një kohë kur fëmijët me aftësi të veçanta, duhet të kenë gjithë përfshirje në shoqëri e kudo.

“Stop” shkoi në Zyrën Arsimore Roskovec ku na konfirmoi se Zeka si prind ka bërë disa kërkesa për djalin e saj. Kërkesa është marrë në shqyrtim ka ardhur edhe një grup inspektimi nga DRAP për këtë çështje dhe në raportin e vlerësimit nga DRAP Fier, u vlerësua si e ligjshme dhe e rregullt procedura, që është ndjekur dhe komisioni i vlerësimit për nxënësin.

“Për prindin për djalin e saj që është në shkollën “Alush Grepcka” si prind ka aplikuar disa kërkesa. Kërkesa është marrë në shqyrtim, ka ardhur edhe një grup inspektimi nga DRAP për këtë çështje dhe në raportin e vlerësimit që më ka ardhur nga DRAP Fier, e ka parë të ligjshme dhe të rregullt procedurën që është ndjekur dhe komisionin e vlerësimit për nxënësin.

Sipas kërkesave që ka përcjellë prindi, ne jemi të detyruar të rishqyrtojmë edhe njëherë kërkesën e prindit. Do të mblidhet komisioni nga fillimi i Shkurtit për rivlerësimin edhe një herë sipas procedurave. Në komision janë të gjithë anëtarët përkatës në bazë të Udhëzimit 26 për mësuesin ndihmës, kështu që do të rishikohet edhe njëherë”, tha punonjësja.

Pas kërkesave të përsëritura të prindit, komisioni i vlerësimit u mblodh sërish dhe vendosi që fëmija me probleme të autizmit të marrë 4 orë mësim, siç i takon dhe siç kërkoi e ëma./tvklan.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...