E shtunë, 4 Korrik, 2020
26 C
Tirana

Etiketa

komunizmit

Lufta që ia dorëzoi Shqipërinë komunizmit dhe llasticat me Twitter të pandemisë

Nga Lorenc Vangjeli Njerëzimi rrallë ka pasur fat më tragjik se gjatë viteve të egra të Luftës së Dytë Botërore. Dhjetëra miliona jetë u ndërprenë...

1956/ Hungarezët u rebeluan ndaj komunizmit dhe Moskës, shqiptarët qëndruan me Stalinin

Disa e quajtën revolucion, të tjerët kryengritje. Në çdo rast ngjarjet midis 23 tetorit dhe 4 nëntorit 1956, janë një faqe e ndritur në...

Debati mes partizanëve e ballistëve, të rinjtë: Enveri ka qenë 1-shi në Shqipëri

Ditën e djeshme, kreu i Institutit të Krimeve të Komunizmit Agron Tufa paraqiti raportin për veprimtarinë vjetore të institutit. Gjë që u shoqërua me...

Memorialit të viktimave të komunizmit, Basha: Gjithçka falë PD-së

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ishte i pranishëm ditën e sotme në Shkodër në inaugurimin e Memorialit të viktimave të komunizmit. Duke u...

(Foto) Kush është 62-vjeçari nga Fieri që iu bë atentat në Tiranë

Haxhi Baçinozi, 62-vjeç, u ekzekutua me tre plumba pasditen e së shtunës tek Liqeni Artificial. Ai ishte nën shoqërinë e djalit të tij të...

Sekretet e komunizmit shqiptar: Historia e avionit me pasagjerë, që u mor peng në Greqi

Ulja në Vlorë në vitin 1969, e një avioni grek pasagjerësh, është një nga historitë më sekrete të epokës komuniste në Shqipëri. Pamjet i...

Kundërshtari i Mid’hat Frashërit harrohet nga ithtarët e komunizmit

Nga Kastriot Dervishi/ Me rastin e sjelljes në atdhe të eshtrave të MiD’hat Frashërit u pa një sëkëlldi e madhe komuniste. Përpjekje e madhe se...

“Falsiteti i një inteligjence”/ Temat e gradave shkencore gjatë komunizmit

Nga Kastriot Dervishi/ Çështja e plagjiaturave të kohëve të sotme, pra e punëve pa mundim në kërkim të një pune apo emri të mirë në...

Kampet e komunizmit/Godole, Xhufit: Je i pashpresë; Historiani: Mos bëj prokuroren

Historiani Pëllumb Xhufi i ka kërkuar sonte studiueses Jonida Godole të mos luajë rolin e prokurores përballë tij. Të ftuar të dy në emisionin...

Ekskluzive/Hafizi: Përjashtimin nga LIBRA e mësova nga mediat; Më zbuan si në gjyqet e komunizmit

Ish-eksponentja kryesore e LIBRA-s, Mimoza Hafizi tha sot se e mësoi nga media largimin nga partia. Në një prononcim për "Tirana Today", Hafizi thotë se...

Të fundit

Peshku i zgjedhjeve në det, listat e deputetëve në zjarr

Nga Alfred Peza Nuk ka stinë tjetër që mund ti shkonte më mirë shprehjes së njohur popullore, me peshqit në det dhe tiganët në zjarr,...

Mbyllja e kufijve/ Manastirliu tregon se kur do ta bëjë BE vlerësimin tjetër

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka komentuar vendimin e BE-së për të mos hapur kufijtë me Shqipërinë. E ftuar në emisionin “Java”...

Katër deputetë kosovarë rezultojnë pozitiv me koronavirus

Mediat kosovare raportojnë se katër deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë rezultuar pozitiv me koronavirus. Sipas Gazetës Express, bëhet fjalë për 4 deputetë nga radhët...

A mund t’i shtyjë Rama zgjedhjet duke përdorur pandeminë? Përgjigjet Basha

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shprehet i prerë se zgjedhjet e ardhshme nuk do të shtyhen. I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Basha...

Nuk dogjën mandatet/ Basha: Ja çfarë u ofroi Rama deputetëve të opozitës së re

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se shumica prej deputetëve të opozitës së re kanë bërë pazare me kryeministrin Rama. I ftuar në emisionin “Zonë...