E premte, 24 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Anxhela Peristeri drejt ‘Eurovisionit’? Drejtori i RTSH-së sqaron të vërtetën

Një sërë thashethemesh u publikuan në mediat rozë, duke i marrë si të mirëqena se Anxhela Peristeri ishte fituesja e festivalit të fundvitit. Por asgjë nuk ka të vërtetë në këtë mes, pasi festivali ende nuk është realizuar.

Mediat menjëherë publikuan lajmin se Anxhela ka kryesuar, e madje duke postuar edhe këngët pjesëmarrëse. Drejtori i RTSH-së, Martin Leka, ka hedhur poshtë këto zëra, duke e quajtur të pamundur diçka të tillë.

Në një prononcim për ‘abcnews.al’, ai tha se festivali do të mbahet në datat 16, 17 dhe 18 dhjetor. Fituesi që do të zgjidhet në “Festivalin e Këngës”, do të përfaqësojë vendin tonë në edicionin e ardhshëm të “Eurovision”, i cili do të mbahet në Holandë, nga data 18 deri më 22 maj.

“Është e pamundur të dalë fituesi, kur festivali nuk është zhvilluar ende. Po e qartësoj që “Festivali i Këngës” do të mbahet në datat 16, 17 dhe 18 dhjetor”, u shpreh ai.

Më tej, Leka ka deklaruar se nuk janë pjesë e jurisë anëtarët që janë përfolur nga Shefqet Aliu, Osman Mula, Spartak Tili, Erjon Sheme, Ruzhdi Keraj, Miron Kotani, Jaho Margjekaj, Kozma Dushi, Enver Shëngjergji, At Spiro Katundi dhe Rudolf Marku. Por bëhet fjalë për emra të tjerë dhe gjithçka është bërë për shkak të interesave personale.

“Gjithçka është bërë për shkak të interesave personale, nga njerëz që po mundohen të ulin figurën e festivalit të krijuar prej vitesh. Juria nuk është ajo e publikuar në media, emrat janë të tjerë.

I bëj thirrje portaleve të mos merren me intriga dashakeqe, po të tregon transparentë”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...