E premte, 15 Janar, 2021
9 C
Tirana

“94 milionë euro”, Italia bën gati planin për shpërndarjen e vaksinës

Më herët, ekspertët e sëmundjeve infektive kanë deklaruar se shanset për të zhvilluar një vaksinë të suksesshme kundër Covid-19 deri në janar, është një sfidë jashtëzakonisht ambicioze, por është e mundur. Tashmë që janë disa vaksina tejet efektive, edhe kërkesat nga vende të ndryshme është e lartë. Rritja e numrit të të infektuarve gjatë valës së dytë të pandemisë në Itali, ka sjellë spitalet në disa pjesë të vendit në situatë të rëndë. Italia po bën gati planin për shpërndarjen e vaksinës: Një pikë për çdo 20 mijë banorë.

“Italia do të ketë një pikë “ruajtje dhe administrimi” vaksinash anti-covid për çdo 20 mijë banorë”. Kështu ka njoftuar komisari për emergjencën Domenico Arcuri, ndërsa ka dhënë detaje për planin që po përgatit Italia për shpërndarjen e vaksinës. Ky plan duhet të jetë gati për javët e ardhshme.

Plani që Italia po përgatit, merr në konsideratë 4 çështje: shpërndarje nga kompania prodhuese e vaksinës ose shteti blerës, temperaturën e ruajtjes së vaksinës, modalitetin e shpërndarjes si dhe intervalin kohor mes dozës së parë dhe të dytë.

“Duke konsideruar këto 4 variabla, po organizojmë një plan që parashikon përfshirjen e Rajoneve dhe Komunave të cilave u kam kërkuar që të më tregojnë pikat e administrimit në brendësi të spitaleve”, ka deklaruar më tej Domenico Arcuri.

Deri më tani, Italia ka shpenzuar 94 milionë euro, që është edhe kuota që Bashkimi Europian i ka kërkuar Italisë për të blerë për sasinë e vaksinave që janë deri më tani të gatshme.

Lexo edhe :   Shoqata e Infermierëve: Të përlyerit në korrupsion duhet të bëhen shembuj
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ramës nuk i del inati: Nën ujë janë Saliu, Iliri, Luli dhe Mona

Marrë shkas nga fjala e Ramës për përmbytjet, kryedemokrati Basha i ka kthyer menjëherë përgjigje, duke thënë se kryeminsitri bën propagandë me fatkeqësinë. Për...

Legjenda urbane e piktorit të mallkuar: Fëmijët e përlotur të Xhovani Bragolin

Ai është piktori venecian Bruno Amadio, ose i njohur më shumë si Xhovani Bragolin. I lindur në vitin 1911, artisti, për të cilin nuk...

Përmbytjet ‘mollë sherri’, Rama: Meta është në hall, se ndihmoj dot

Rama i ka kthyer përgjigje Metës sa i takon përmbytjeve. Kujtojmë këtu se presidenti Ilir Meta kërkoi reagim të shpejtë nga qeveria dhe jo...

Vetë e bëri vaksinën, Rama ua pret shkurt deputetëve

Kryeministri Rama deklaroi në konferencën me gazetarët se asnjë ministër, deputet dhe drejtor që nuk është mbi 75 vjeç, nuk do të jetë i...

Bien infektimet, Kosova lehtësohen masat anti-Covid

Gjatë ditëve të fundit është vënë re një situatë diku më e përmirësuar në Kosovë, si pasojë e koronavirusit vdekjeprurës. Teksa numri i të...