E mërkurë, 28 Tetor, 2020
16 C
Tirana

Debati mes partizanëve e ballistëve, të rinjtë: Enveri ka qenë 1-shi në Shqipëri

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Ditën e djeshme, kreu i Institutit të Krimeve të Komunizmit Agron Tufa paraqiti raportin për veprimtarinë vjetore të institutit. Gjë që u shoqërua me debate të forta ndërmjet deputetëve mbi historinë luftës së dytë botërore dhe rolin e ballistëve e partizanëve. Në këtë debat janë përfshirë edhe qytetarët, të cilët shprehen për Tirana Today se aksioni i partizanëve ka qenë i çmuar për Shqipërinë.

“Komunizmi pas viteve ’44 ka bërë krime, janë vrarë mbi 6 mijë veta. Kurse LANÇ-i është ok, ai ka vlerat e veta për çlirimin e kombit.”

“Komunizmi ka qenë 1-shi në Shqipëri. Krime ka bërë Balli Kombëtar”

Ndërkohë, sa i takon rolit të Enver Hoxhës, duket se qytetarët janë të ndarë në mendime. Për disa ai ka qenë burrë shteti që i ka bërë mirë vendit. Të tjerë shprehen me nota të ashpra, duke e quajtur diktatorin më të tmerrshëm të historisë.

“Për atë kohë që e kam jetuar unë ishte ndryshe, Enveri nuk ishte diktator. Ne ishim të pashkolluar, ai na dha shkollën. Të rinjtë nuk e njohin historinë siç është, më shumë dinë ato që i tregojnë prindërit e tyre. Unë e kam jetuar atë kohë dhe me thënë të drejtën kam qenë më mirë.”

“Enver Hoxha ngelet negativ, ishte diktatori më i tmerrshëm në botë. Ka kryer krime monstruoze, njeriu më i urryer i kombit shqiptar.”

“Kujtojini ju të rinjtë, ne nuk mbajë më mend, i kemi harruar. Por, më përpara studiojini pastaj i kujtoni. Studioni më shumë sesa të flisni. Kështu do të ishte mirë.”

Pasqyrimi i kohës së komunizmit ka sjellë gjithmonë debat të fortë në media, institucione akademike, por edhe shoqëri. Për shumë, nuk duhet të flitet për atë kohë e aq më pak për krimet e kryera. Por, një pjesë argumentojnë se duhet t’i jepet më tepër vëmendje dhe të bëhen publike të dhëna që tregojnë si ka qenë koha e komunizmit në Shqipëri.

Lexo edhe :   Të rinjtë dhe 60-vjeçarët shpenzojmë më shumë për bare e restorante
Lexo edhe :   Të rinjtë dhe 60-vjeçarët shpenzojmë më shumë për bare e restorante

Mirëpo, sa e njohin të rinjtë shqiptarë historinë e vendit tyre dhe veçanërisht këtë periudhë? Të vetmet informacione që ata kanë, bazohen në historitë personale të të afërmve, pasi edhe në tekstet shkollore flitet shumë pak.

“Mendoj se nuk është shkruar aq mjaftueshëm sa duhet për periudhën e para apo gjatë komunizmit. Edhe ne si të rinj nuk kemi lexuar mjaftueshëm, sepse në internet mund të gjenden lehtë. Por, zor se shumica e të rinjve do t’i lexojë ashtu. Por, nëse i bën në mësim, i fiksojnë më tepër. Unë mendoj se Enveri ka qenë për të mirën e vendit, thjesht sipas meje ishte më shumë diktator seç duhej.”

“Nuk është se më intereson shumë të di nga periudha e komunizmit. Më shumë janë nga çfarë kam dëgjuar nga gjyshërit. Por, do doja ta jetoja vetë që të kuptoja sesi ishte jeta vërtetë atëherë.”

“Historia duhet njohur, por duhet të shkruhet me vërtetësi. Janë bërë emisione, publikime të ndryshme, jo vetëm nëpër televizione. Janë ngritur dhe shumë muze me qëllim njohjen e asaj periudhe. Ndaj deri diku është bërë përpjekje për ta treguar si kohë. Ndërsa në librat e historisë ende nuk ka pasqyrim të plotë të ngjarjeve në atë kohë për vendin tonë.”/ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ja pse Greqia ruan prej 80 vitesh Ligjin e Luftës me Shqipërinë 

Çdo 28 tetor, Greqia kremton festën e saj më të rëndësishme kombëtare: Jo-në ndaj ultimatumit të Benito Musolinit për të kapitulluar, dhe luftën kundër...

A mund ta konsiderojmë të përfunduar tranzicionin në Shqipëri?

Nga: Adrian Civici Politologu Jacques Rupnik, një nga specialistët më të mirë e më të vlerësuar të problematikës së Evropës Qendrore e Lindore, duke analizuar...

“Luftë doni, luftë do të ketë!”, Patozi tregon prapaskenat e zgjedhjeve

Ish-deputeti i PD-së, aktualisht kryetar i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, ka shpërndarë një shkrim të gazetës 'Rilindja Demokratike', ku ndodhen 4 personazhe që janë...

Rama nuk ndalet: Mbylleni grevën dhe ulemi qajmë hallin

Naftëtaret e Ballshit janë në ditën e 14-të të grevës së tyre. Nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama vijon që të përsërisë thirrjen e...

Ish-gruaja e tij e mallkoi, Fjolla Morina publikon fotot krah biznesmenit

Këngëtarja e njohur Fjolla Morina, po përjeton një histori të bukur dashurie. Ajo momentalisht ndodhet në një shtëpi me qira në qytetin e Kukësit,...