E mërkurë, 23 Shtator, 2020
24 C
Tirana

Etiketa

Greqia

Sinoptikanët grekë dalin me një tjetër paralajmërim pas ciklonit të fuqishëm, do preket edhe Shqipëria

Pavarësisht reshjeve intensive të rëna gjatë natës në pjesën më të madhe të vendit, duket se kjo situatë do të vijojë edhe në ditët...

VIDEO/ Situata dramatike në Greqi, momenti kur i moshuari i shpëton mbytjes

Cikloni “Ianis” e ka futur shtetin grek në një situatë tepër të vështirë, teksa dy persona deri më tani kanë humbur jetën si pasojë...

FOTO/ Cikloni godet Greqinë, njerëzit mbeten të bllokuar nëpër shtëpi

Cikloni “Ianos” ka goditur zonat perëndimore të Lamias në kufijtë me Komunën e Makrakomi dhe rrugën Lamia – Karpenisi. Mediat greke shkruajnë se ka dhjetëra...

Zaganjori: Për ‘Detin’ duhet t’i drejtohemi Hagës

“Nëse bisedimet ngecin apo nuk ka perspektivë negocimi, atëherë natyrshëm palët duhet t’i drejtohen një mjeti paqësor për zgjidhjen e konflikteve” Pedagogu i Universitetit Europian...

Konflikti Greqi-Turqi/ Ngjela: Rama të bëjë kujdes, ndryshe do akuzohet për tradhti kombëtare

Avokati Spartak Ngjela shprehet se kryeministri Edi Rama nuk do të bëjë një marrëveshje deti me Greqinë, pasi këtë gjë ia kushtëzon vendimi i...

LAJMI I FUNDIT/ Propozimi i Ramës për detin, Greqia drejt pranimit

Greqia duket se është drejt pranimit të propozimit të kryeministrit Edi Rama për zgjidhjen e çështjes së kufirit detar mes dy vendeve. Kryediplomati grek Nikos...

Luftë me Greqinë? Turqia këmbëngul: Jemi gati të bëjmë çdo gjë

Autoritetet turke thonë se nuk parashikojnë që Bashkimi Evropian do të vendosë sanksionet kundër Ankarasë lidhur me konfrontimet me Athinën mbi pretendime në Mesdheun...

Blerja e avionëve ushtarakë nga Greqia, reagon Franca: Lajm i jashtëzakonshëm

Ministrja franceze e Mbrojtjes, Florence Parley, ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit grek për blerjen e avionëve francezë “Rafale”. Përmes një postimi në Twitter, Parley...

Ministri turk kërcënon me luftë Greqinë

Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusi Akar, i ka bërë thirrje Greqisë që të mos bëhet “meze” për interesat e të tjerëve. Mesazhi i ministrit...

Pandemia/ Rekord rastesh të reja pozitive në Greqi

Greqia ka regjistruar një rekord të rasteve të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Sipas Worldometers, vendi fqinj ka konfirmuar sot 372 raste...

Të fundit

​Britania planifikon të infektojë qëllimisht kandidatët për vaksinën anti-C*vid

Gazeta britanike “Financial Times” bën me dije se në ditët në vijim do të zhvillohet një provë klinike në Britaninë e Madhe. Sipas gazetës, gjatë...

Erdogan telekonferencë me Mitsotakis për zgjidhjen e krizës

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan dhe kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, do të zhvillojnë një telekonferencë, pas komunikimit me kancelaren gjermane Angela Merkel dhe kreun e...

Shtyhet mbledhja e përbashkët mes Shqipërisë dhe Kosovës

Kryeministri Avdullah Hoti, bëri me dije se mbledhja mes dy qeverive Kosovë-Shqipëri që ishte planifikuar për tu mbajtur në Shkodër është shtyrë për më...

Pas 40 vitesh/ Vrasësi i John Lennon i kërkon falje gruas së këngëtarit

Mark Chapman, autori i vrasjes së këngëtarit të njohur, John Lennon, i ka kërkuar falje bashkëshortes së të ndjerit 40 vite pas krimit. Gjykata i...

75 vjet OKB: Pavarësisht dobësive, mbetet ende e domosdoshme për botën

Nga Michael Hirsh “Foreign Policy” Mbledhja vjetore e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara do të jetë veçanërisht e çuditshme këtë vit, me fjalimet...