E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Propagandë provokuese turke kundër Greqisë dhe kërcënime me luftë

Ankaraja i është drejtuar retorikës së re provokuese me zëdhënësin e qeverisë Omer Çelik, duke akuzuar Greqinë për emigracion dhe Bashkimin Evropian si indiferent.

“Forcat greke po tërheqin zvarrë dhe shpojnë varkën e emigrantëve. Ata i çojnë njerëzit e pambrojtur drejt vdekjes. E gjithë kjo po ndodh para syve të forcave të NATO-s. “BE po shikon. Pa rojet bregdetare turke, këta njerëz do të kishin vdekur”.

Në fakt, ai pohon se “bota duhet ta ndalojë këtë mizori imorale. Forcat greke po përpiqen të vrasin njerëz të pambrojtur. Ata prangosin njerëzit dhe i lënë të vdesin”.

Stafetën e propagandës provokuese e mori më pas zëvendëskryeministri Fuat Oktay, i cili iu referua bisedës telefonike që pati me nënpresidentin e Komisionit Evropian, Margaritis Schoinas.

Siç tha ai, “zëvendësimi i azilkërkuesve nga Greqia është i papranueshëm, dhe ai pret që Frontex dhe autoritetet greke të përmbushin detyrimet e tyre sipas marrëveshjes së 18 marsit”.

Megjithatë, ai theksoi se “njerëzimi edhe një herë u nëpërkëmb në Egje! Turp!”

Sipas të dhënave nga agjencia Anadolu, zoti Schoinas “i jep drejtësi në çështjen e refuzimeve dhe se bashkëpunimi në këtë fushë do të forcohet dhe do të ndërmerren hapa më të shpejtë”.

Por, një gjë e tillë mohohet nga z.Schoinas dhe janë kërkuar shpjegime nga Turqia. Në të njëjtën kohë, një anëtar i komitetit qendror të partisë AKP të Erdoganit, i cili gjithashtu ishte akuzuar nga mafioz Pecker se i jepte 10,000 dollarë në muaj, nisi kërcënime me luftë kundër Athinës.

Metin Kiulunk tha: “Të huajt duan ta bëjnë Greqinë të lëshojë raketa kundër Turqisë. Ne i sfidojmë ata. Greqia thotë se do të lëshojë raketa. Le të shohim se çfarë ndodh. Pas 5 orësh do të jemi në Selanik. Për 5 orë do të jemi në Athinë. Çfarëdo që të bëjnë. “Mos harroni, Turqia e vjetër nuk ekziston më”.

Lexo edhe :   Greqia shtrëngon masat!Kërkohet testi negativ, ndalon hyrjen nga vendet e treta
Lexo edhe :   Greqia shtrëngon masat!Kërkohet testi negativ, ndalon hyrjen nga vendet e treta

Greqia nga ana e saj thekson se “propaganda turke nuk bind askënd”, dhe se është një retorikë që shfrytëzon vuajtjet njerëzore.

Burimi i lajmit: News Bulletin. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...

Jean Todt mbështet ndërtimin e automotoparkut në Elbasan

Më herët, kreu i DPSHTRR Blendi Gonxhe njoftoi se në Elbasan do të ndërtohet automotoparku i parë në Shqipëri, për të mundësuar edhe zhvillimin...

Nipi i deputetit me shokët në Dubai, Rrahman Rraja: Kam tre muaj pa folur me të

Deputeti socialist, Rrahman Rraja, ka reaguar për ngjarjen e zbardhur sot nga Policia e Lezhës ku i përfshirë në grabitjen me armë ishte nipi...