E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Etiketa

lufte

Të pagjeturit e luftës së Kosovës, gjenden mbetje mortore në Rashkë të Serbisë

Në Kizhevak afër Rashkës në Serbi janë gjetur mbetje mortore që dyshohet se janë të shqiptarëve të Kosovës. Lajmin për Radion Evropa e Lirë e...

Rama sulmon Metën: Ëndërron luftë, por jo me Covid-in

Kryeministri, Edi Rama ka reaguar sërish ndaj deklaratave të opozitës, duke thënë se kapacitetet spitalore në vend nuk janë ezauruar dhe se ka shtretër...

Nagorno-Karabakh i kalon Azerbajxhanit, armenët djegin shtëpitë e tyre

Mijëra armenë etnikë kanë nisur shpërnguljen nga zonat përreth Nagorno-Karabakh. Gjithçka ka nisur pas firmosjes së marrëveshjes së paqes, ku rajoni iu kaluar Azerbajxhanit. Ndërkombëtarisht...

Vuçiç nuk po kërcënon me luftë Shqipërinë, por Joe Biden

Nga Spartak Ngjela Kot mendoni se po kërcënon Shqipërinë. Në fakt, ai po flet me Joe Binden-in presidentin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara, dhe...

Mbi 1,100 viktima nga konflikti Armeni-Azerbajxhan

Autoritetet ushtarake në rajonin e Nagorno Karabakut, informuan se 11 ushtarë të tjerë kanë vdekur në luftimet me forcat e Azerbajxhanit, pavarësisht armëpushimit të...

Azerbajxhani shkatërron 2 sisteme raketore “Smerch” të Armenisë

Ushtria e Azerbajxhanit shkatërroi 2 sisteme raketore "Smerch" të Armenisë të cilët vendosën në objektiv civilët në qytetet azerbajxhanase Barda dhe Terter. Në pamjet e...

Nuk ndalet lufta/ Azerbajxhani akuzon Armeninë për vrasjen e 21 civilëve

Azerbajxhani ka akuzuar ushtrinë armene për vrasjen e të paktën 21 civilëve, teksa janë intensifikuar luftimet mbi territorin e shkëputur të Nagorno Karabakut. Dhjetëra të...

Mbi 1000 viktima nga luftimet në Nagorno-Karabakh

Ministria e mbrojtjes së Azerbajxhanit njoftoi se luftimet për vënien nën Kontroll të rajonit Nagorno-Karabakh, vazhduan edhe pas bisedimeve të paqes në Uashington. Zyrtarët lokalë...

Konflikti Armeni-Azerbajxhan/ Raketa bie mbi qytetin e banuar, 13 viktima

Armenia dhe Azerbajxhani kanë akuzuar njëri-tjetrin për sulmin ndaj zonave të banuara ndërsa konflikti rreth rajonit të diskutueshëm të Nago-Karabakut vazhdon. Sipas autoriteteve në Azerbajxhan,...

Presidenti i Azerbajxhanit: Çliruam edhe 8 fshatra nga Armenia

Ushtria azerbajxhanase ka çliruar tetë fshatra të tjerë nga pushtimi armen, njoftoi sot presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev. "Ushtria e lavdishme e Azerbajxhanit ka çliruar...

Të fundit

1 javë në klasë, 1 javë në shtëpi: VOA zbardh skenarin e shkollave për mësimin

Në Shqipëri, autoritet e Shëndetësisë njoftuan sot se kanë propozuar që mësimi në shkolla të zhvillohet pjesërisht në distancë. “Pas rekomandimit të Komitetit të Ekspertëve...

Zaev: Bullgaria nuk ishte fashiste, kemi histori të përbashkët

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, ka deklaruar se Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë histori të përbashkët. Në një intervistë për agjencinë bullgare të lajmeve BGNES,...

Aksident masiv në Tepelenë, plagosen rëndë 5 persona

Një aksident automobilistik është regjistruar mbrëmjen e sotme në aksin Tepelenë-Mallakastër pranë fshatit Krahës. Mësohet se pesë persona jane lenduar rëndë, mes të cilëve dhe...

”Pyes veten nëse njerëzit do më duan akoma”/ Intervista e fundit e Maradonës

Diego Armando Maradona u nda nga jeta dhe bota nuk është më e njëjta. Për Argjentinasit dhe për shumë adhurues të futbollit në të...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...