E martë, 19 Janar, 2021
-6 C
Tirana

Merkel e shqetësuar, kufizimi mund të zgjasë edhe 10 javë të tjera

Situata me koronavirusin sa vjen e përkeqësohet, jo vetëm për shtetet e vogla por edhe për shtetet shumë të fuqishme. Një nga këto është dhe Gjermania, që përveçse nuk e kaluar më të keqen, duket se masat kufizuese do të vazhdojnë të jenë në fuqi edhe për shumë javë.

Sipas ‘Daily Mail’, këtë e ka bërë të ditur kancelarja gjermane Angela Merkel, se gjendja mund të përkeqësohet edhe më shumë për shkak të variantit të ri të koronavirusit. I cili mendohet të ketë qenë në Gjermani prej disa kohësh, dhe që është më i rrezikshëm dhe më ngjitës se ai që është shfaqur në Mbretërinë e Bashkuar.

Sipas pjesëmarrësve të takimit të kryer për rritjen e numrit të të infektuarve, të cilët më vonë folën për mediat gjermane, ajo tha: “Na duhen akoma 8 deri në 10 javë masa të forta”.

Një bllokim aktual, që përfshin mbylljen e shkollave dhe të gjitha dyqaneve dhe shërbimeve jo thelbësore, pritej të zgjaste deri më 31 janar, por tani pritet të zgjasë edhe për shumë javë.

Gjermania e ka filluar procesin e saj të vaksinimit që më 27 dhjetor, dhe deri më tani, më shumë se 630.000 njerëz janë vaksinuar me vaksinën BioNTech/Pfizer.

Jens Spahn, Ministri i Shëndetësisë, ka urdhëruar laboratorët e provave të analizojnë të dhënat e sekuencës gjenetike të secilës mostër të koronavirusit të testuar, në mënyrë që të kuptohet më mirë se në çfarë mase variantet kanë zënë vend në Gjermani.

Lexo edhe :   Mbi 3 mijë testime, ja sa raste të reja u regjistruan në 24 orët e fundit

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mesi e gjuajti me shpullë, sulmuesi i Bilbaos: Ai u nxeh sepse e bllokova

Sulmuesi i Atletik Bilbaos, Asier Vijalibre do të mbahet më shumë mend për faktin se detyroi Lionel Mesin të ndëshkohej me karton të kuq...

Qeverisje me PS? Duma: Zero shanse, ofendim për sakrificat e demokratëve

Ish-deputetja Grida Duma hodhi poshtë mundësinë e një koalicioni të madh mes PS- së dhe PD-së. E pyetur për thashethemet që qarkullojnë së fundmi për...

Mediu: Të biem dakort me PD-në sa më shpejt të jetë e mundur që të mundim Ramën

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu është shprehur se bisedimet me Partinë Demokratike për arritjen e një marrëveshjeje vijojnë. Në ''Open”, Mediu tha se PR-së...

“Pyetjet i merr nga Basha“/ Gazetarja-Topallit: Merre telefonin shikoje

Gazetarja e ABC, Esiona Konomi dhe kryetarja e Lëvizjes për Ndryshim, Jozefina Topalli, janë përplasur në emisionin ''Log'' në lidhje me bashkëpunimin e tyre...

Akuza për spiunazh, Rusia dëbon dy diplomatë holandezë

Rusia ka dëbuar dy diplomatë holandezë në një veprim reciprok pasi Holanda dëboi dy diplomatë rusë në fund të vitit të kaluar. Ministria e Punëve...