E hënë, 20 Shtator, 2021
26.5 C
Tirana

Etiketa

Angela Merkel

Paradoksi i “Epokës Merkel” në Ballkanin Perëndimor

Nga: Ditmir Bushati Për pak ditë, gjermanët do t’i drejtohen kutive të votimit për të përcaktuar përbërjen e re të Bundestagut. Për herë të parë...

Merkel e thotë haptazi: BE-ja duhet të mbante fjalën për integrimin

Kancelarja Angela Merkel u shpreh sot nga konferenca e përbashkët me Ramën se BE-ja duhet të mbajë premtimin sa i takon procesit të integrimit,...

“Për detin dhe diellin jemi shumë përpara BE”, ja si ia kthen Merkel-Ramës

Kryeministri Rama, gjatë koinferencës për shtyp me kancelaren gjermane, Angela Merkel, gjatë fjalimit përdori dhe disa doza humori, por edhe Merkel nuk qëndroi pasive....

“Ditë e bukur dhe e trishtuar”, Rama: Askush s’e ka kuptuar rajonin sa Merkel

Kryeministri Edi Rama, në një konferencë të përbashkët për shtyp me Angela Merkel, tha se sot është një ditë e bukur dhe e trishtuar,...

Mbërrin në Rinas/Merkel pritet nga dy zyrtarë të lartë

Kancelarja Angela Merkel ka mbërritur në Tiranë, ku do të zhvillojë një vizitë në kuadër të Procesit të Berlinit. Ajo është pritur në aeroportin e...

Pse Angela Merkel përzgjodhi Beogradin dhe Tiranën për vizitë lamtumire?

Turneu i lamtumirës i kancelares gjermane Angela Merkel në Ballkan dhe zgjedhjet e ardhshme në Gjermani kanë zgjuar interesim të madh në të gjithë...

Angela Merkel, vizitë lamtumire në Ballkanin Perëndimor

Më 13 dhe 14 shtator, kancelarja Angela Merkel zhvillon një turne lamtumire në Ballkanin Perëndimor. Më 14 shtator, kancelarja do të takojë krerët e qeverive...

Gjermania rrit presionin për vaksinim

Qeveria dhe landet gjermane vendosën të martën, në një konferencë virtuale të kancelares Angela Merkel dhe kryeministrave të 16 landeve që të forcojnë masat ...

Përmbytjet: Angela Merkel viziton zonat e goditura rëndë në Nordrhein-Westfalen

Kancelarja gjermane Angela Merkel po viziton disa nga zonat më të prekura prej përmbytjeve të javës së kaluar në landin Nordrhein-Westfalen (NRW). Ajo shoqërohet nga...

Biden do të presë Merkel-in në Shtëpinë e Bardhë, ja për çfarë do të diskutojnë

Presidenti amerikan Joe Biden do të presë për një takim kancelaren gjermane Angela Merkel të enjten e ardhshme në Shtëpinë e Bardhë për të...

Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...