E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Merkel e thotë haptazi: BE-ja duhet të mbante fjalën për integrimin

Kancelarja Angela Merkel u shpreh sot nga konferenca e përbashkët me Ramën se BE-ja duhet të mbajë premtimin sa i takon procesit të integrimit, nëse kushtet janë plotësuar. Në të kundërt, kjo sjell zhgënjim dhe thyerje të besimit.

“BE-ja do të duhej që nga njëra anë të thonë se cilat janë kushtet për tu përmbushur për nisjen e procesit të anëtarësimit, dhe kemi thënë se çfarë duhet të ndryshojë në sistemin e drejtësisë.

Ne kemi nevojë për miratimin e parlamentit, dhe parlamenti im lexon me shumë imtësi raportet dhe shikon vendet, takohet me shoqërinë civile.

Dhe në momentin që konstatohet se këto kushte janë përmbushur, duhet mbajtur fjala, pasi në të kundërt, sjell zhgënjim dhe thyerje të besimit”, tha Merkel.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...

Meta i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Ramës

Pa humbur kohë, presidenti Meta i është përgjigjur thumbave të kryeministrit Rama. Presidenti Ilir Meta i ktheu përgjigje deklaratave të Ramës, se më 6...

“Kreu i FSHF”, Meta: Dënoj çdo ndërhyrje të politikës, që synon shantazhimin!

Ndërsa foli për mediat pas homazheve te shtatorja e Ismail Qemalit, në bulevardin Dëshmorët e Kombit, Kreu i Shtetit, Ilir Meta është prononcuar edhe...

U ekzekutua nga një i mitur për hakmarrje, zbardhet ngjarja e rëndë në Lezhë

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Lezhën. Një person është qëlluar për vdekje në fshatin Manati. Bëhet me dije se ka ndërruar jetë Lekë...

Prokuroria nis verifikimet për Dukën/Braçe: Ka shuar historinë e futbollit

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për presidentin e FSHF-së, Armand Duka. Prokuroria e Tiranës është në fazën fillestare të hetimit, ku po kryen...