E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Merkel në Greqi, doza të forta autokritike përballë zhvillimit të vendit

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka zhvilluar vizitën e saj të lamtumirës në Greqi, ku është pritur nga kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis.

Ja çfarë shkruan Protothema

Vizita dy-ditore e Kancelares së Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel, në Athinë, e pasur në simbolikë, por edhe në përmbajtje politike, pak para se të tërhiqej nga skena politike e vendit të saj duke i dorëzuar pushtetin Olaf Scholz.

E çliruar qartazi në pritje të përfundimit të një rrugëtimi të fortë institucional 16-vjeçar, si kryetare e ekonomisë më të fortë në Eurozonë, Merkel “theu” disa herë akullin dhe protokollin, pasi kaloi natën në kryeqytetin grek në prag të vizitës së saj tek kryeministri grek. Për këtë të fundit, kancelarja Merkel theksoi se ishte gjithmonë “pro qëndrimit”, duke injoruar “sirenat” edhe brenda partisë së saj, ndërsa shpjegoi se vendimet për programet e mbështetjes greke e gjetën lidershipin europian të habitur dhe të “tronditur”.

Duke lënë mënjanë “ngritjet dhe uljet” e viteve të kaluara, kancelarja vlerësoi se marrëdhëniet dypalëshe midis Greqisë dhe Gjermanisë bazohen “në një bazë solide” në takimin e saj kokë më kokë me Presidenten e Republikës, Katerina Sakellaropoulou, e cila nga ana tjetër i kujtoi kancelarit “vetminë kombëtare” të dekadës së kaluar.

“Ishte një situatë e paprecedentë si në nivel europian, ashtu edhe në nivel institucional dhe shpesh ndiheshim të justifikuar vetëm”, tha zonja Sakellaropoulou, duke mos munguar të pozicionohej në fushën e marrëdhënieve greko-turke, duke kujtuar se dialogu “nuk është i njëanshëm”.

Nga ana e saj, kancelarja gjermane e cilësoi dialogun si “çelës” për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve, duke njohur sfidat e shumta dhe të ndryshme me të cilat është përballur Greqia.

Kryeministri u shfaq i hapur në dialog me shtetin fqinj, duke lënë hapësirë ​​edhe për një marrëveshje dypalëshe mes Greqisë dhe Turqisë, me kusht që shteti fqinj të ndalojë “tensionet e panevojshme” dhe të harmonizohet me të drejtën ndërkombëtare dhe vendimet e organizatave ndërkombëtare. Ndryshe, sanksionet evropiane e presin në qoshe, nënkuptoi zoti Mitsotakis, duke kërkuar – në një rast të tillë – të “respektohen” vendimet e Këshillit Europian, pasi provokimin “konstant” turk e cilësoi si sulm ndaj Perëndimit dhe Europës.

Lexo edhe :   Mitsotakis i drejtohet Parlamentit për vaksinimin e detyrueshëm

“Qetësia perëndimore inkurajon arbitraritetin turk”, tha ai, duke shtuar se “rezolutat e OKB-së dhe ligji ndërkombëtar duhet të zbatohen, dhe ne besojmë se është e rëndësishme, por e vështirë për të gjetur përgjigje dhe zgjidhje përmes dialogut”.

Lexo edhe :   Kundërshtari i Macron sulmohet nga protestuesit

Pavarësisht “kërcënimeve asimetrike” të Turqisë, dera ime është gjithmonë e hapur për një dialog konstruktiv”, nënvizoi z. Mitsotakis, duke kërkuar para Merkelit hapa të vullnetit të mirë nga pala tjetër.

Ndërsa falenderoi gjithashtu kancelaren gjermane për kontributin e saj në zgjidhjen e çështjeve me interes madhor grek, siç është qëndrimi në euro, zoti Mitsotakis e përshkroi atë si një “zë arsyeje dhe stabiliteti” për kontekstin evropian. “Greqia do të jetë në gjendje, me fat të mirë, me ritmet e rritjes që parashikojmë, të jetë në gjendje të prodhojë suficit primar nga viti 2023”, tha kryeministri, duke sqaruar në çdo rast se “ky diskutim për ndryshimin e Paktit të Stabilitetit “si një” leje për t’u kthyer në zakonet e këqija të së kaluarës”.

Burimi i lajmit: protothema. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...

“Jam në Dubai, s’jam arratisur”/ Nipi i deputetit të PS-së: Ngjarje e stisur

Ramazan Rraja, nipi i deputetit socialist, Rrahman Rraja konfirmon se nuk është arratisur, pasi akuzohet se së bashku me dy persona të tjerë, kanë...

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...