E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

“Për detin dhe diellin jemi shumë përpara BE”, ja si ia kthen Merkel-Ramës

Kryeministri Rama, gjatë koinferencës për shtyp me kancelaren gjermane, Angela Merkel, gjatë fjalimit përdori dhe disa doza humori, por edhe Merkel nuk qëndroi pasive. Në përfundim, ndërsa e ftoi të vizitojë sërish Ballkanin Perëndimor, Rama nuk kurseu batutat me kancelaren gjermane.

“Merkel tani do të jetë më e lirë, e shpresoj të ketë kohën e dëshirën të kthehet në Ballkan për të lexuar më nga afër realitetin tonë. Për t’u shperblyer me detin, natyrën e humorin e Ballkanit, që në këtë fushë është shumë më parë se BE”, tha Rama.

Pas fjalimit të Ramës, kancelarja Merkel u shpreh entuziaste dhe deklaroi se marrëdhëniet me Shqipërinë janë të mira, dhe bashkëpunimi pritet të zgjerohet.

“Për humorin mbase do të duhet që të thelloheshim, për diellin jam dakord. Marrëdhëniet me Shqipërinë janë të mira, dhe mund ta zgjerojmë bashkëpunimin tonë. Uroj Shqipërinë për përpjekjet që kanë marrë, për të ristrukturuar sistemin e drejtësisë.

Unë përshëndes në mënyrë shprehimore edhe projektin e tregut të marrëveshjes rajonale me 4 marrëveshje. Jo të gjithë janë bashkuar, të tjerë mendohen nëse do t’i bashkohen. Sa më shumë të bashkëpunojnë, është mirë. Procesi i Berlinit nuk është zëvendësim për anëtarësimin në BE”, u shpreh kancelarja gjermane.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...

Debati në PD, Basha-Berisha na sjell edhe njëherë debatin për sovranitetin

Nga: Ben Andoni Në Shqipëri është e prerë dhe e menjëherë-pranueshme se nëse e thotë diçka apo e artikulon ambasadori i SHBA-së, atëherë deklarata ka...