E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Greqia shpërndan testime falas për Krishtlindje

Greqi ka ndërmarrë masa të reja kundër koronavirusit për Krishlindjet. Qeveria do të ofrojë teste pa pagesë, në dispozicion të qytetarëve. Testet, në kuadër të masave të reja kundër pandemisë së koronavirusit, do të jenë në dispozicion pa pagesë për të gjithë qytetarët në dy këste, përkatësisht i pari do të jepet nga data 6 dhjetor deri më 12 dhjetor dhe i dyti nga data 3 janar deri më 7 janar.

“Nga data 6 deri më 12 dhjetor, do të jetë në dispozicion pa pagesë vetë-testim për çdo të rritur, të vaksinuar dhe jo, në mënyrë që të identifikohen bartësit e mundshëm asimptomatikë të virusit përpara Krishtlindjeve”, tha Kyriakos Mitsotakis.

E njëjta gjë do të përsëritet nga data 3 deri më 7 janar, për të regjistruar ecurinë e transmetimit të pandemisë gjatë festave të fundvitit. “Sepse është e rëndësishme që të gjithë të kontrollojmë veten”, shtoi kryeministri.

“Njoftimet e detajuara do të bëhen nesër nga ministri i Shëndetësisë Thanos Plevris, ndërsa janë siguruar edhe 20 milionë vetë-testime të tjera përmes Mbrojtjes Civile për nevojat e shkollave tona”, tha kryeministri.

Burimi i lajmit: TANEA. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...