Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Etiketa

afganistani

Afganistani në krizë për paranë, Biden jep urdhrin e prerë

Një anëtar i lartë i bordit të bankës qendrore të Afganistanit, po i kërkon Thesarit të SHBA dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) të ndërmarrin...

Përfundon tërheqja e SHBA-së nga Afganistani

Ndërsa avioni i fundit amerikan u largua nga Afganistani, kishte ende qytetarë amerikanë dhe afganë të kualifikuar që përpiqeshin të hynin në aeroport, thanë...

Frika nga emigrimi masiv, Ankaraja ndërton murin rrethues në kufirin me Iranin

Pas fitores së talibanëve, Ankaraja po përgatitet për imigrim masiv. Tani po ndërtohet një mur në kufirin me Iranin. "Ai nuk do ta ndalë...

Një avion bosh nga Kabuli, merr në bord vetëm gruan e një ish-marinsi

Një ish-komando i Marinës Mbretërore që përpiqet të ndihmojë njerëzit të largohen nga kryeqyteti i Afganistanit, Kabul, ka paralajmëruar: "Ne do të lëmë kaq...

Afganët mes nesh dhe Perëndimit

Nga: Mentor Nazarko Sot, duke kryer detyrimin e vet ndaj afganëve properëndimorë, Shqipëria (por dhe Kosova) bën mirë që e rrit prestigjin e vet ndërkombëtar, si...

Talebanët rrinë ulur mbi depozita minerale me vlerën e 1 trilion dollarëve

Rënia e shpejtë e Afganistanit nga luftëtarët talebanë dy dekada pasi Shtetet e Bashkuara pushtuan vendin, ka shkaktuar një krizë politike dhe humanitare. Ekspertët...

Afganistani i destinuar të jetë peng i errësirës mendore e shpirtërore

Nga: Denis Dyrnjaja Errësira nuk është larg nesh edhe pse duket me mijëra kilometra larg. Errësira është në mendjet njerëzore, dhe kur këto mendje bëhen...

Talibanë, zhdukuni nga faqja ime

Nga: Mustafa Nano Pas largimit të amerikanëve prej Afganistanit, talibanët janë duke i rimarrë qytetet një e nga një. Sot morën Ghazni-n, një qytet të rëndësishëm...

Bush: Tërheqja e trupave nga Afganistani, e gabuar

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George W. Bush, i cili mori vendimin për të dërguar trupat amerikane në Afganistan në vitin 2001 për të...

Gjenerali britanik paralajmëron: Afganistani mund të përfshihet në luftë civile

Kreu i forcave të armatosura të Britanisë së Madhe paralajmëroi se ekziston mundësia që Afganistani të përfshihet në një luftë civile derisa trupat e...

Të fundit

Pompeo nderohet me titullin “Honoris Causa”, përfaqësuesit e Berishës: Erdhi në këmbim të lekëve

Vizita e ish-Sekretarit të Trump, ka trazuar ujërat brenda "Foltores" së drejtuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, ku kanë shpërthyer në akuza ndaj tij. Një ditë...

Vlorë/ Shkrumbohet mjeti në pronësi të një 58-vjeçari

Një automjet tip “Mercedes-Benz” është shkrumbuar plotësisht nga flakët rreth orës 02:35, në lagjen “Hajro Çakërri” në Vlorë. Burimet zyrtare të policisë bëjnë me dije...

Mot me diell, temperatura deri në 31 gradë celsius për sot

Vendi ynë gjatë paradites do të jetë në dominimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese. Por në orët e...

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...