E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Përfundon tërheqja e SHBA-së nga Afganistani

Ndërsa avioni i fundit amerikan u largua nga Afganistani, kishte ende qytetarë amerikanë dhe afganë të kualifikuar që përpiqeshin të hynin në aeroport, thanë zyrtarët.

Në një konferencë shtypi më herët, gjenerali McKenzie, kreu i forcave amerikane konfirmoi se kishte rreth 100-250 amerikanë që ose nuk mund të arrinin në aeroport në kohë, ose nuk mund të hipnin në një aeroplan.

Një veteran i ushtrisë amerikane i cili thotë se po ndihmonte në koordinimin e shpëtimeve nga shtëpia e tij në Konektikat, tha se talebanët nuk pranuan të lejonin që shumë të kalonin në fund. Ai kishte qenë në kontakt me shumë prej tyre, shkroi ai në Twitter.

“Talebanët refuzuan të bashkëpunojnë jashtë portave”, tha ai.

BBC nuk i ka verifikuar në mënyrë të pavarur pretendimet e tij.

Alex Plitsas, veterani, ka thënë gjithashtu se ai është ende duke u kontaktuar nga amerikanët që dëshirojnë të dalin jashtë, por disa nuk ishin regjistruar tek autoritetet amerikane. “Ne nuk mund t’i shpëtojmë njerëzit që nuk i dimë se janë atje”, tha ai.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...