E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Afganistani në krizë për paranë, Biden jep urdhrin e prerë

Një anëtar i lartë i bordit të bankës qendrore të Afganistanit, po i kërkon Thesarit të SHBA dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) të ndërmarrin hapa për t’i siguruar qeverisë së udhëhequr nga talebanët, një qasje në rezervat e vendit ose rrezikun e katastrofave ekonomike, raporton agjencia e lajmeve ‘Reuters’.

Talebanët pushtuan Afganistanin me një shpejtësi mahnitëse, por duket se nuk ka gjasa që militantët të kenë qasje të shpejtë në pjesën më të madhe prej rreth 10 miliardë dollarësh të mbajtura nga Da Afghanistan Bank (DAB), të cilat janë kryesisht jashtë vendit.

Administrata e Presidentit Joe Biden ka thënë se çdo pasuri e bankës qendrore që qeveria afgane ka në SHBA, nuk do të vihet në dispozicion të talebanëve, dhe FMN ka thënë se vendi nuk do të ketë qasje në burimet e huadhënësit.

Shah Mehrabi, një profesor i ekonomisë në Kolegjin Montgomery në Maryland dhe anëtar i bordit të bankës që nga viti 2002, i tha ‘Reuters’ se Afganistani përballet me një “krizë të pashmangshme ekonomike dhe humanitare” nëse rezervat e saj ndërkombëtare mbeten të ngrira.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zgjedhjet e nxehta të 6 marsit, 10 pritshmëritë për 6 bashki

Nga: Roland Qafoku Vendimi për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit më shumë duket si një pushim i detyruar i kërkuar nga trajneri në...

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...

Meta i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Ramës

Pa humbur kohë, presidenti Meta i është përgjigjur thumbave të kryeministrit Rama. Presidenti Ilir Meta i ktheu përgjigje deklaratave të Ramës, se më 6...

“Kreu i FSHF”, Meta: Dënoj çdo ndërhyrje të politikës, që synon shantazhimin!

Ndërsa foli për mediat pas homazheve te shtatorja e Ismail Qemalit, në bulevardin Dëshmorët e Kombit, Kreu i Shtetit, Ilir Meta është prononcuar edhe...

U ekzekutua nga një i mitur për hakmarrje, zbardhet ngjarja e rëndë në Lezhë

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Lezhën. Një person është qëlluar për vdekje në fshatin Manati. Bëhet me dije se ka ndërruar jetë Lekë...