E diel, 17 Tetor, 2021
10.5 C
Tirana

Etiketa

udhëtimet

Doni të udhëtoni drejt Austrisë? Ministria e Jashtme rikujton masat

Austria rikujton qytetarët, lidhur me rregullat ndaj pandemisë, për ata që duan të udhëtojnë drejt shtetit të tyre. Ministria për Evropën dhe Punët e...

Gjermania liron sërish masat kufizuese për udhëtimet

Nëse një vend klasifikohet si një zonë e variantit të virusit, udhëtimi nga atje në Gjermani është pothuajse i pamundur. Gjermania ka ndryshuar prapë...

Si do të jenë udhëtimet ndërkombëtare pas pandemisë?

Nga: Simon Wright “The Economist” Bagazhet zbulojnë më së miri mënyrë sesi ka ndryshuar udhëtimi ndërkombëtar me ndryshimin e epokave. Aventurierët në epokën e zbulimeve...

Paç fatin e Dashnorit: pa MIG sovjetik, por me stjuardesa Perëndimi

Nga: Lorenc Vangjeli Për një shqiptar të sotëm, nga ata që do të votojnë për herë të parë në zgjedhjet e vitit të ardhshëm, është...

Shtohen ndjeshëm fluturimet në Rinas, 28 destinacione të premten

Ndonëse shtetasit e Shqipërisë ende nuk mund të fluturojnë lirisht në vendet e Bashkimit Europian, apo dhe shteteve të tjera, për shkak të masave...

“Situata ndryshon me orë”, TIA konfirmon 4 fluturime për nesër

Tirana International Airport ka njoftuar të gjithë qytetarët, se për ditën e nesërme janë konfirmuar 4 fluturime vajtje-ardhje. Në këtë peridhë pandemie në të...

Balluku mohoi fluturimet, Italia nxjerr datat kur do rinisin udhëtimet me Shqipërinë

Pandemia solli mbylljen e kufijve ajror dhe tokësor. Ende nuk ka një vendim final për Italinë, ku për momentin mbetet pengesa kryesore për lëvizjen...

“Vizitorët i presim nga 15 qershori”, Greqia rihap ishujt për turizëm

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka deklaruar se duke filluar nga 15 qershori, vendi fqinj do të presë turistë nga jashtë. Kreu i qeverisë greke theksoi...

“Sezoni turistik hapet më 15 qershor”, Mitsotakis tregon se kur rifillojnë fluturimet ndërkombëtare

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka bërë me dije se sezoni turistik në Greqi do të hapet më datë 15 qershor. Gjatë një fjalimi televiziv, Mitsotakis...

Duke filluar nga kjo e shtunë, Gjermania rihap kufijtë me tre shtete

Ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer është shprehur se nga kjo e shtunë do të rihapen kufijtë me Francën, Austrinë dhe Zvicrën. Seehofer shtoi se...

Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...