E enjte, 6 Gusht, 2020
19 C
Tirana

Shtohen ndjeshëm fluturimet në Rinas, 28 destinacione të premten

Më të lexuarat

‘Bejruti qytet fantazmë’/Babai fsheh fëmijën poshtë tavolinës, prifti tmerrohet gjatë meshës

Pamje të rënda janë shpërndarë në media, duke demostruar momente prekëse sesi e përjetuan njerëzit shpërthimin në kryeqytetin libanez. Në një video të postuar...

Meta dekreton me shpallje 4 ligje të qeverisë

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot me shpallje 4 ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë. Me anë të një njoftimi, Presidenca bën me dije...

VIDEO/ Shpërthim masiv në Bejrut, shkatërrohen ndërtesa të tëra

Një shpërthim masiv ka tronditur ditën e sotme Bejrutin. Shpërthimi ka qenë aq i madh saqë ka shkatërruar ndërtesat që ndodheshin afër, duke ngritur...

Shqipëria regjistron bilancin më të rëndë që nga shpërthimi i pandemisë

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën...

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

“Nuk e ka zakon malësori të tallet me vdekjen e dikujt”, qytetari bën ‘për një lek’ Berishën

Kreu i qeverisë Edi Rama, postoi disa vargje në rrjetet sociale, për të nderuar nënën e tij. Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon Ramën, që nuk...

Tragjedi në Bejrut/ Njerëz të gjakosur, gjithçka e shkatërruar. Trump: Mund të ketë qenë një sulm

Në një konferencë për media në Shtëpinë e Bardhë, presidenti amerikan Donald Trump, tha se shpërthimi masiv në Bejrut të Libanit mund të ketë...

Paralajmërimi i Bill Gates: Koronavirusi asgjë para krizës së re që po na afrohet

Filantropi i njohur, Bill Gates, ka paralajmëruar se kriza e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, nuk është asgjë përpara asaj që po afron. Në një...

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

Guvernatori i Bejrutit shpërthen në lot, i krahason shpërthimet me ato në Hiroshima dhe Nagasaki

Të paktën 50 viktima dhe mijëra të lënduar janë raportuar deri më tani, si pasojë e shpërthimit të fuqishëm në portin e Bejrutit, në...

Ndonëse shtetasit e Shqipërisë ende nuk mund të fluturojnë lirisht në vendet e Bashkimit Europian, apo dhe shteteve të tjera, për shkak të masave kundër përhapjes së Covid-19, fluturimet në Rinas janë shtuar ndjeshëm.

Tirana International Airport bëri të ditur se ditën e premte janë parashikuar 28 fluturime, që është numri më i lartë që pas pandemisë. Pjesa më e madhe e destinacioneve i përkasin qyteteve italiane, ndërsa janë shtuar dhe fluturimet drejt Gjermanisë pas zgjerimit të Wizz Air. Fluturimet i kanë shtuar dhe Alba Wings dhe Blue Panorama.

Krahas fluturimeve të rregullta, për momentin ka dhe dy chartera me Bjellorusinë dhe Ukrainën, që janë me turistë që kalojnë pushimet në bregdetin shqiptar.

TIA njofton se fluturimet për ditën e premte janë si më poshtë:

Air Serbia – Tiranë – Beograd dhe kthim
Albawings – Tiranë – Firence dhe kthim
Albawings – Tiranë – Rimini dhe kthim
Wizz Air – Tiranë – Pragë dhe kthim (destinacion i ri )
Air Albania – Tiranë – Romë dhe kthim
Edelweiss – Tiranë – Zyrih dhe kthim
Wizz Air – Tiranë – Memmingen dhe kthim
Blue Panorama – Tiranë – Gjenova dhe kthim
Blue Panorama – Tiranë – Verona dhe kthim
Albawings – Tiranë – Duseldorf dhe kthim
Air Albania – Tiranë – Milano dhe kthim
Wizz Air Tiranë – Luton (Londër) dhe kthim
Albawings – Tiranë – Venecia dhe kthim
Jonika Airline – Tiran – Kiev dhe kthim
Ukraine International – Kiev – Tiranë dhe kthim (destinacion i ri )
Air Serbia – Tiranë – Beograd dhe kthim
Austrian – Tiranë – Beograd dhe kthim
Pegasus – Tiranë – Stamboll dhe kthim
Wizz Air – Tiranë – Vjenë dhe kthim
Blue Panorama – Tiranë – Milano dhe kthim
Blue Panorama – Tiranë – Rome dhe kthim
Albawings – Tiranë – Hamburg dhe kthim
Albawings – Tiranë – Bari dhe kthim
Wizz Air – Tiranë – Bergamo dhe kthim
Aegean – Tiranë – Athinë dhe kthim
Belavia – Tiranë – Minsk dhe kthim (çarter turistik)
Wizz Air – Tiranë – Bergamo dhe kthim
Air Albania – Tiranë – Stamboll dhe kthim

Wizz Air, linja më e madhe ajrore me kosto të ulët në Evropën Qendrore dhe Lindore, hapi në 1 korrik bazën e re në Tiranë. Linja ajrore ka bazuar tashmë avionin e parë Airbus A320 në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës. Së bashku me krijimin e bazës së re dhe plotësimin e dhjetë rrugëve të operuara tashmë, Wizz Air njoftoi 15 rrugë të reja në tetë vende nga Tirana, duke filluar nga korriku 2020 dhe duke sjellë totalin në 25 destinacione nga Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës.

Pë momentin lejohen të fluturojnë vetëm shtetasit e BE-së, shtetasit shqiptarë me leje qëndrimi në një vend të BE-së dhe ata me viza.

Rreth 3.3 milionë pasagjerë fluturuan nga dhe drejt Aeroportit të Rinasit në vitin 2019, duke shënuar një nivel rekord. Por, këtë vit, sipas pritshmërive të TIA-s, numri i tyre parashikohet të përgjysmohet. Për më shumë se dy muaj, fluturimet u pezulluan, përveç riatdhesimeve, si rrjedhojë e krizës së paprecedentë që shkaktoi pandemia e Covid-19. /Monitor

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtarët amerikanë hedhin poshtë deklaratën e Trumpit për Bejrutin

Ekspertët besojnë se fishekzjarret dhe nitrati i amonit kanë nxitur shpërthimin që ka shkundur kryeqytetin libanez. Dje presidenti amerikan, Donald Trump, tha se gjeneralët...

Kjo është shenja më me fat e horoskopit për sot

DASHI Dita do të jetë pasive dhe nuk do të sjellë ndryshime. Përmirësoni situatën në shtëpi dhe bëni blerje të vogla. Frenoni dëshirat tuaja, pasi...

Vranësira dhe luhatje të temperaturave. Ja si do të jetë moti për sot

Alternime kthjellimesh dhe vranësirash të herë pas-hershme mbizotërojnë motin në vendin tonë gjatë paradites. Sipas MeteoAlb, mesdita sjellë zhvillim të vranësirave dhe shira të izoluar....

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

VIDEO/ Shërbëtorja mbron vogëlushen pas shpërthimit në Bejrut

Një video e re nga shpërthimi në Bejrut, tregon momentin kur një shërbëtore shpëton vajzën e vogël të familjes. Gruaja e cila po bën punët...