E premte, 3 Dhjetor, 2021
13.5 C
Tirana

“Vizitorët i presim nga 15 qershori”, Greqia rihap ishujt për turizëm

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka deklaruar se duke filluar nga 15 qershori, vendi fqinj do të presë turistë nga jashtë.

Kreu i qeverisë greke theksoi se shumica e fluturimeve për në Greqi do të rifillojnë deri në 1 korrik. Deri në atë kohë hotelet sezonale do të jenë të hapura dhe karantina dy-javore për të huajt nuk do të jetë më në fuqi.

Megjithatë, mediat greke bëjnë me dije se turistët nga vendet me nivele të larta infeksioni nuk do të lejohen fillimisht të vizitojnë vendin.

Ndërkohë duke filluar nga sot, Greqia ka hequr kufizimin për të udhëtuar në ishuj, për t’i dhënë një vrull turizmit.

Deri më tani,vendi fqinj numëron 2,878 raste infektimi dhe 171 viktima nga koronavirusi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

3.5 miliardë lekë, Qeveria ka gati vendimin për bonusin e pensionistëve

Kryeministri Edi Rama njoftoi dje se bonusi i pensionistëve për çdo vit përgjatë periudhës 2022-2024 do të jetë 3.5 miliardë lekë. Sipas kreut të...

Meta i trembet shkarkimit, sulmon anëtarët e Kushtetueses

Në datën 18 janar të vitit që vjen, Gjykata Kushtuese do të mblidhet për të shqyrtuar vendimin e Kuvendit të Shqipërisë, i cili e...

Moti për sot/ Reshje në gjithë territorin të shoqëruara me erë të fortë

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga vranësira, të cilat do të sjellin reshje në gjithë territorin të shoqëruara dhe me erë të fortë,...

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...