E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Doni të udhëtoni drejt Austrisë? Ministria e Jashtme rikujton masat

Austria rikujton qytetarët, lidhur me rregullat ndaj pandemisë, për ata që duan të udhëtojnë drejt shtetit të tyre. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, në njoftimin e radhës sqaron qytetarët se vetëm personat plotësisht të vaksinuar, ose me një dëshmi mjeksore që e kanë kaluar Covid-19 dhe janë të shëruar, do të lejohen të udhëtojnë në Austri pa pasur nevojë të karantinohen.

Shtetasit e pa vaksinuar mund të udhëtojnë për në Austri, por duhet të regjistrohen paraprakisht në (Pre Travel Clearance English)  https://entry.ptc.gv.at/en.html, të paraqesin një test negativ të COVID-19 dhe të qëndrojnë në karantinim të detyruar për 10 ditë në një hotel ose vendbanim, me shpenzimet e tyre. Po të njëjtat burime shtojnë se karantina mund të përfundojë pas 5 ditësh, me një test negativ.

Njoftimi

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se duke filluar nga 1 data 15 shtator 2021, vetëm personat plotësisht të vaksinuar, ose me një dëshmi mjeksore që e kanë kaluar Covid-19 dhe janë të shëruar, ose të moshës 12 vjeç e lart do të lejohen të udhëtojnë nga Shqipëria për në Austri pa pasur nevojë të karantinohen.Të gjithë udhëtarët e pavaksinuar, mund të hyjnë në Austri, por:duhet të regjistrohen paraprakisht në (Pre Travel Clearance English)  https://entry.ptc.gv.at/en.html ,të paraqesin një test negativ të COVID-19 dhe të qëndrojnë në karantinim të detyruar për10 ditë në një hotel ose vendbanim, me shpenzimet e tyre. Karantina mund të përfundojë pas 5 ditësh me një test negativ.Kategoritë që përjashtohen nga kërkesat për regjistrim dhe karantinë janë: Ata që udhëtojnë për qëllime biznesi; Forca humanitare; Të miturit midis moshës 12 dhe 18 vjeç që hyjnë në Austri nënmbikëqyrjen e personave plotësisht të imunizuar; Ata që hyjnë në vend për arsye të paparashikueshme, urgjente, familjare si (sëmundje të rënda, vdekje në familje, funerale, lindje), të cilat do të vlerësohen dhe merren parasysh si të tilla nga autoritetet përkatëse.Për informacione më të përditësuara dhe detajuara për hyrjen në Austri mund të drejtoheni  https://www.austria.info/en

Lexo edhe :   13.5% e shqiptarëve nuk plotësojnë nevojat për ekzaminim mjekësor
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...

Debati në PD, Basha-Berisha na sjell edhe njëherë debatin për sovranitetin

Nga: Ben Andoni Në Shqipëri është e prerë dhe e menjëherë-pranueshme se nëse e thotë diçka apo e artikulon ambasadori i SHBA-së, atëherë deklarata ka...