E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Etiketa

Peter Handke

Peter Handke dhe fuqia e mohimit

Nga: Emir Suljagiç “Al Jazeera” Unë kam një përvojë të shkurtër por intime me Stokholmin. Kam shkruar atje në dimrin e vitit 2000 librin tim...

“Mbështetës i Milosheviçit”, Kosova shpall person ‘non grata’ nobelistin Handke

Me anë të një statusi në facebook, Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli ka deklaruar se ka shpallur non-grata, fituesin e Nobelit, shkrimtarin...

Publikohet fotoja e rrallë e Peter Handke në Prishtinë

Shkrimtari austriak Peter Handke i cili ka marrë Çmimin Nobel për Letërsi është përfolur shumë së fundmi. Arsyeja lidhet me faktin se ai ka mbështetur...

Erdogan del në krah të Kosovës: Pse nuk i duhet dhënë Nobeli një racisti

Me rastin e Ditës së Drejtave të Njeriut, presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka dënuar dhënien e çmimit Nobel shkrimtarit Peter Handke. Ky i...

“Më mirë letër higjienike, se sa pyetje injorante”, reagon ashpër Peter Handke

Fituesi i çmimit Nobel për Letërsinë Peter Handke ka reaguar ashpër ndaj gazetarëve duke iu thënë publikisht në një konferencë për shtyp: “nuk është...

Fitoi çmimin Nobel në Letërsi, Austria nis hetimet ndaj Peter Handke

Autoritetet austriake kanë filluar procedurat për të hetuar nëse fituesi i çmimit Nobel për Letërsi Peter Handke, ka humbur apo jo shtetësinë e Austrisë. Sipas...

Ku gaboi Peter Handke me luftën në ish-Jugosllavi!

Nga Leonid Bershidsky “Bloomberg View” Çmimi Nobel për Letërsi i vitit 2019, dhënë shkrimtarit austriak, shkaktoi siç mund të parashikohej shumë protesta, si në vendet...

Admirues i Millosheviçit, nis peticioni për revokimin e çmimit “Nobel” për Peter Handke

Shpallja e shkrimtarit austriak, Peter Handke si fitues i çmimit Nobel në letërsi për vitin 2019, u prit me pakënaqësi e kundërshtime, pasi njihet...

Nobeli për adhuruesin e Milosheviçit, reagon Akademia e Shkencave dhe e Arteve

Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Shqipërisë shfaqet e indinjuar dhe nuk pajtohet me dhënien e çmimin Nobel në letërsi për shkrimtarin Peter...

Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...