Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Etiketa

historia

Historia e jetës së klimës në Tokë, 3 miliard vjet dhe në vazhdim

Një nga misteret më të mëdha të Tokës është mënyra se si ajo u shndërrua në vetvete, kaq gradualisht, nga një ''top i shkretë''...

Karlo Ponci, historia e pazakontë e “babait” të skemave piramidale

I lindur në rajonin e Romanjës në fundin e shekullit XIX dhe vdekur në Rio de Zhaneiro në vitin 1949, Karlo (Çarls) Ponci nuk...

Rama tregon historinë: Si u bë gjyshi im shoferi i mbretit Zog

Kryeministri Edi Rama vijon me takimet e tij elektorale në kuadër të zgjedhjeve të 25 prillit, teksa mbrëmjen e sotme u ndal në qytetin...

Kush ishte Nehat Kulla, “gjenerali” i bandës famëkeqe të ‘97 që ndërroi jetë sot

Ndërroi sot jetë në moshën 67-vjeçare, Nehat Kulla, i njohur ndryshe si “gjenerali” i bandës famëkeqe. Banda e Nehat Kullës ishte një grup kriminal që...

Historia tragjike e Bon Xhovit, nga depresioni, deri tek ndihma ndaj të varfërve

Bon Xhovi është një emër shumë i njohur, pasi është një nga bandat më të suksesshme amerikane të rrokut gjatë 40 viteve të fundit....

Historia e panjohur e pilotit shqiptar: Si u rrëzova me avion në malet e Shkupit

Memorie.al publikon historinë e panjohur të pilotit Hasan Mete Shyti, i cili pasi ishte diplomuar në Pançevo të Jugosllavisë dhe Akademinë e Aviacionit të...

Zbulohet historia e Kastriotit, burrit që i kërkoi gruan kryeministrit Rama

Personazhi i radhës në programin “Dua të të bëj të lumtur” është Kastrioti i cili u bë i njohur nga të gjithë, pasi videoja...

Historia e kremtimit të Krishtlindjes

Krishtlindjet janë sot festa kryesore e fesë kristiane, por tradita e festave përreth kohës së Krishtlindjeve është shumë më e hershme se sa krishtërimi...

Njihuni me kalendarin e lashtë shqiptar, një ndër më unikët në botë

Populli shqiptar ka pasur që në kohëra të lashta një kalendar të vetin, i cili është kalendar unik në botë përkrah veçoritë e tij,...

Më e përdorura në botë/ Historia e shpikjes së kallashnikovit

Për shkak të lehtësisë së përdorimit, AK-47, shpikësi i të cilit, Mikhail Kalashnikov, vdiq në vitin 2013 në moshën 94-vjeçare, është arma e preferuar...

Të fundit

Turqia e prerë, s’do të miratojë anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha të hënën se nuk do ta miratonte anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, nëse ato sanksionojnë...

Energjia, 37 për qind e faturave nuk u paguan në kohë nga konsumatorët

Të paktën 37 për qind e faturave të energjisë nuk janë paguar në kohë nga konsumatorët, dhe nga ana e Operatorit të Shpërndarjes së...

Kushi me përfaqësues të Bankës Botërore/Digjitalizimi siguron sistem të qëndrueshëm arsimor

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, priti në një takim përfaqësuesit e Bankës Botërore në Shqipëri, z. Emanuel Salinas dhe z. Nalin Jena,...

Nga bananet tek qymyri, zbulohen 53 pako me lëndë narkotike në portin e Durrësit

Gjatë viteve të fundit, porti i Durrësit është kthyer në një "strehë" për trafikantët. Lënda narkotike shpesh fshihet në kamionët me banane. Por tashmë...

Pompeo nderohet me titullin “Honoris Causa”, përfaqësuesit e Berishës: Erdhi në këmbim të lekëve

Vizita e ish-Sekretarit të Trump, ka trazuar ujërat brenda "Foltores" së drejtuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, ku kanë shpërthyer në akuza ndaj tij. Një ditë...