Të Gjitha

Më e përdorura në botë/ Historia e shpikjes së kallashnikovit


               Publikuar në : 11:31 - 20/11/19 A F

Për shkak të lehtësisë së përdorimit, AK-47, shpikësi i të cilit, Mikhail Kalashnikov, vdiq në vitin 2013 në moshën 94-vjeçare, është arma e preferuar nga shumë ushtarë, luftëtarë të lirisë, apo edhe pjesëtarë të botës së krimit. Kjo armë u prezantua për herë të parë 72 vjet më parë. Por si u bë kaq shumë popullore në mbarë botën?

Çdo të thotë AK-47?

AK është akronomi në gjuhën ruse i “automatë Kallashnikov”, sipas mbiemrit të shpikësit. Numri 47, është një referencë për vitin 1947 kur u shpik.

Sa kallashnikovë ka sot në botë?

Vlerësime të ndryshme, flasin për një shifër midis 75-100 milionë AK-47 në të gjithë botën, ose 1 kallashnikov për 70 njerëz në botë.

Sa dëme shkakton kjo armë?

Çdo vit, rreth 250.000 njerëz vdesin nga plagët e shkaktuara nga AK-47.

Sa kushton një armë e tillë?

Në disa pjesë të botës, një AK-47 mund të blihet për vetëm 10 dollarë. Në shumicën e vendeve, mund të blihet për 100-300 dollarë amerikanë, në varësi të nivelit të armiqësisë në zonë. Në përgjithësi, sa më i zhytur në konflikt të jetë një vend, aq më i lartë është çmimi.

Ku prodhohet kjo armë?

Ndërsa kallashnikovi prodhohet nga më shumë se 20 vende, prodhuesi më i madh në botë i tyre është Kina. Rusia nuk e prodhon më këtë lloj arme, por ka rezerva të mëdha të saj.

A janë të njëjtë të gjithë llojet e AK-47?

Ekzistojnë dhjetëra versione dhe emra të ndryshëm të AK-47, por që të gjitha ato kanë të njëjtin dizajn bazë.

Si u bë popullore kjo armë, në disa nga zonat më të rrezikshme të konflikteve në botë?

Përmes operacioneve të fshehta,CIA-a amerikane furnizoi me miliona armë AK-47, dhe mortaja muxhahedinët në Afganistan në vitet 1970-1980, për të luftuar pushtuesit sovjetikë.

Cili konflikt e solli AK-47 në vëmendjen e Perëndimit?

Kjo armë u pa për herë të parë nga perëndimorët në tetorin e vitit 1956, kur ushtria sovjetike që hyri në Budapest, i përdori për të shtypur revolucionin anti-komunist në Hungari, duke shkaktuar vdekjen e mijëra hungarezëve.

A është përdorur kjo armë në masakrat që vërehen shpesh në SHBA?

Më 5 dhjetor 2007, një 19-vjeçar i armatosur me AK-47, hapi zjarr në një qendër tregtare në Omaha të Nebraskës në SHBA, duke vrarë 8 persona dhe plagosur 3 të tjerë, përpara se të vriste veten.

Kush janë disa nga përdoruesit më të famshëm të kësaj arme?

Pamjet filmike, tregonin shpesh ish-shefin e organizatës terroriste, Osama bin Laden, me një kallashnikov në krah, ose aty pranë. Kjo armë, ka qenë e preferuara edhe e ish-diktatorit irakian, Sadam Husein.

A përdoret ajo nga ushtritë shtetërore?

Rreth 50 ushtri kanë aktualisht AK-47 në arsenalin e tyre. Mes tyre përmendim Kinën, Egjiptin, Kubën, Sierra Leone, Somali, Sudanin, Sirinë, Iranin, Irakun etj. Kallashnikovi, mbetet ende një pjesë e rëndësishme e arsenalit të ushtrisë shqiptare.

A preferohet nga ushtarët në terren?

Disa ushtarë amerikanë preferojnë qartazi ta përdorin AK-47 në beteja, veçanërisht në Irak ose Afganistan, ku pluhuri dhe rëra kanë tendencën të bllokojnë armën e tyre zyrtare M-16. Ndërkohë, kushtet atmosferike dhe terreni, ndikojnë pak në funksionimin e kallashnikovit.

Ushtria e re irakiane e krijuar pas vitit 2007, u armatos në fillim me AK-47, të cilat Shtetet e Bashkuara i blenë nga Jordania. Gjithsesi, qeveria amerikane nisi më vonë furnizimin me M-16, pasi shumë nga kallashnikovët, po përfundonin në duart e grupeve kryengritëse.

A ka fituar shumë para shpikësi i saj?

Shpikësi Mikail Kallashnikov, mori vetëm pagën e punës si inxhinier për krijimin e AK-47. Por më vonë, ai shpresoi të fitonte para përmes markës të njohura globalisht të vodkës “Kallashnikov”, për prodhimin e të cilës ai ka autorizimin e tij. Vitet e fundit të jetës së tij, Kallashnikov e fitoi pjesën më të madhe të parave, duke marrë pjesë në ekspozitat e ndryshme të armëve.

Dhe së fundmi, sa e përhapur është AK-47, si një simbol në politikën bashkëkohore?

Arma ruse AK-47, është pjesë e flamujve kombëtare të Mozambik, një vend në Afrikën e Jugut, dhe Hezbollahut, partia politike myslimane, dhe njëherazi një grupim paramilitar në Liban./ TIRANA TODAY

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT