E mërkurë, 3 Qershor, 2020
16 C
Tirana

Më e përdorura në botë/ Historia e shpikjes së kallashnikovit

Më të lexuarat

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Bllokimi i kufirit me Kosovën/ Reagon Rama

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me vendimin e palës kosovare, për të mos lejuar futjen në territorin e tyre të makinave nga Shqipëria,...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

Mashtroi biznesmenin turk/ Prokuroria kërkon deri në 10 vite burg për Sinan Idrizin

Prokuroria në Turqi ka kërkuar që aksioneri i kompanisë ajrore “Air Albania”, Sinan Idrizi, të dënohet me 3 deri në 10 vite burg për...

Gazetarja nxjerr detaje të rënda: Dy vajza të tjera janë ngacmuar nga roja e shkollës

Duket se përdhunimi i vajzës 15-vjeçare nuk është rasti i vetëm, pasi të njëjtin fat kanë patur edhe dy shoqet e saj. Detaje të...

Meta kthen në Kuvend ligjin ‘Për shërbimet e pagesave’

Presidenti Ilir Meta ka vendosur të kthejë për rishqyrtim në Kuvend ligjin “Për shërbimet e pagesave”. Sipas Metës, një nga arsyet e kthimit të ligjit...

Qershori nis i freskët, ja si parashikohen temperaturat gjatë javës

Ndonëse ka nisur zyrtarisht stina e verës, java e parë do të sjellë mot të freskët. Edhe kjo javë do të shoqërohet nga mot...

Një tjetër gjyqtare e vettingut kallëzohet në SPAK

Ish-gjyqtarja e Apelit Shkodër, Hajrie Muçmata, ka kallëzuar në SPAK gjyqtaren e KPK-së, Alma Faskaj. Muçmata akuzon Alma Faskajn për kryerjen e veprës penale “Falsifikim...

Për shkak të lehtësisë së përdorimit, AK-47, shpikësi i të cilit, Mikhail Kalashnikov, vdiq në vitin 2013 në moshën 94-vjeçare, është arma e preferuar nga shumë ushtarë, luftëtarë të lirisë, apo edhe pjesëtarë të botës së krimit. Kjo armë u prezantua për herë të parë 72 vjet më parë. Por si u bë kaq shumë popullore në mbarë botën?

Çdo të thotë AK-47?

AK është akronomi në gjuhën ruse i “automatë Kallashnikov”, sipas mbiemrit të shpikësit. Numri 47, është një referencë për vitin 1947 kur u shpik.

Sa kallashnikovë ka sot në botë?

Vlerësime të ndryshme, flasin për një shifër midis 75-100 milionë AK-47 në të gjithë botën, ose 1 kallashnikov për 70 njerëz në botë.

Sa dëme shkakton kjo armë?

Çdo vit, rreth 250.000 njerëz vdesin nga plagët e shkaktuara nga AK-47.

Sa kushton një armë e tillë?

Në disa pjesë të botës, një AK-47 mund të blihet për vetëm 10 dollarë. Në shumicën e vendeve, mund të blihet për 100-300 dollarë amerikanë, në varësi të nivelit të armiqësisë në zonë. Në përgjithësi, sa më i zhytur në konflikt të jetë një vend, aq më i lartë është çmimi.

Ku prodhohet kjo armë?

Ndërsa kallashnikovi prodhohet nga më shumë se 20 vende, prodhuesi më i madh në botë i tyre është Kina. Rusia nuk e prodhon më këtë lloj arme, por ka rezerva të mëdha të saj.

A janë të njëjtë të gjithë llojet e AK-47?

Ekzistojnë dhjetëra versione dhe emra të ndryshëm të AK-47, por që të gjitha ato kanë të njëjtin dizajn bazë.

Si u bë popullore kjo armë, në disa nga zonat më të rrezikshme të konflikteve në botë?

Përmes operacioneve të fshehta,CIA-a amerikane furnizoi me miliona armë AK-47, dhe mortaja muxhahedinët në Afganistan në vitet 1970-1980, për të luftuar pushtuesit sovjetikë.

Cili konflikt e solli AK-47 në vëmendjen e Perëndimit?

Kjo armë u pa për herë të parë nga perëndimorët në tetorin e vitit 1956, kur ushtria sovjetike që hyri në Budapest, i përdori për të shtypur revolucionin anti-komunist në Hungari, duke shkaktuar vdekjen e mijëra hungarezëve.

A është përdorur kjo armë në masakrat që vërehen shpesh në SHBA?

Më 5 dhjetor 2007, një 19-vjeçar i armatosur me AK-47, hapi zjarr në një qendër tregtare në Omaha të Nebraskës në SHBA, duke vrarë 8 persona dhe plagosur 3 të tjerë, përpara se të vriste veten.

Kush janë disa nga përdoruesit më të famshëm të kësaj arme?

Pamjet filmike, tregonin shpesh ish-shefin e organizatës terroriste, Osama bin Laden, me një kallashnikov në krah, ose aty pranë. Kjo armë, ka qenë e preferuara edhe e ish-diktatorit irakian, Sadam Husein.

A përdoret ajo nga ushtritë shtetërore?

Rreth 50 ushtri kanë aktualisht AK-47 në arsenalin e tyre. Mes tyre përmendim Kinën, Egjiptin, Kubën, Sierra Leone, Somali, Sudanin, Sirinë, Iranin, Irakun etj. Kallashnikovi, mbetet ende një pjesë e rëndësishme e arsenalit të ushtrisë shqiptare.

A preferohet nga ushtarët në terren?

Disa ushtarë amerikanë preferojnë qartazi ta përdorin AK-47 në beteja, veçanërisht në Irak ose Afganistan, ku pluhuri dhe rëra kanë tendencën të bllokojnë armën e tyre zyrtare M-16. Ndërkohë, kushtet atmosferike dhe terreni, ndikojnë pak në funksionimin e kallashnikovit.

Ushtria e re irakiane e krijuar pas vitit 2007, u armatos në fillim me AK-47, të cilat Shtetet e Bashkuara i blenë nga Jordania. Gjithsesi, qeveria amerikane nisi më vonë furnizimin me M-16, pasi shumë nga kallashnikovët, po përfundonin në duart e grupeve kryengritëse.

A ka fituar shumë para shpikësi i saj?

Shpikësi Mikail Kallashnikov, mori vetëm pagën e punës si inxhinier për krijimin e AK-47. Por më vonë, ai shpresoi të fitonte para përmes markës të njohura globalisht të vodkës “Kallashnikov”, për prodhimin e të cilës ai ka autorizimin e tij. Vitet e fundit të jetës së tij, Kallashnikov e fitoi pjesën më të madhe të parave, duke marrë pjesë në ekspozitat e ndryshme të armëve.

Dhe së fundmi, sa e përhapur është AK-47, si një simbol në politikën bashkëkohore?

Arma ruse AK-47, është pjesë e flamujve kombëtare të Mozambik, një vend në Afrikën e Jugut, dhe Hezbollahut, partia politike myslimane, dhe njëherazi një grupim paramilitar në Liban./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Sulm me eksploziv në xhaminë në Afganistan, humbin jetën besimtari dhe imami

Një ngjarje e rëndë është shënuar mbrëmjen e sotme në Kabul të Afganistanit, teksa brenda në një xhami ka shpërthyer një eksploziv. Sipas mediave të...

Këshilli Politik/ Hajdari tregon se për çfarë nuk bien dakord palët

Përfaqësuesja e opozitës parlamentare në Këshillin Politik, Rudina Hajdari është shprehur se pika për të cilën palët nuk bien dakord është ajo e administratës...

Grupet ekstremiste që dyshohen për dhunën e protestave në SHBA

Mes protestave të vazhdueshme në Shtetet e Bashkuara mbi vdekjen e George Floyd-it ndërsa mbahej nga policia, zyrtarët e shtetit kanë fajësuar provokatorë të...

Një ditë para votimit të qeverisë së re, Vetëvendosje del me njoftimin e rëndësishëm

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar se nuk do të organizojë protestë nesër, teksa theksoi se nuk dëshiron të dekurajojë protesta të tjera të paralajmëruara nga...

Gjendet i mbytur një 37-vjeçar në bregdetin e Durrësit

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Durrës, teksa policia ka gjetur trupin e pajetë të një 37-vjeçari në bregdet. Sipas policisë, trupi i viktimës...
WhatsApp KONTAKTO TT