E martë, 20 Prill, 2021
12 C
Tirana

Etiketa

frymezim

Myslimanët që frymëzuan Spinozën, Lokun dhe Defonë

Nga: Mustafa Akyol “The New York Times” Në këtë epokë të ankthit, zemërimit dhe përplasjeve midis Perëndimit dhe botës Islame, harrohen shpesh shumë histori epokale...

“Logo e re e Forcave Hapësinore”, do të habiteni nga cili film u frymëzua Trump

Në muajin qershor të vitit të kaluar presidenti Trump njoftoi krijimin e një dege të re ushtarake të SHBA-së, pikërisht për Forcat Hapësinore Amerikane. Tashmë,...

Kryemadhi në ekspozitën e piktorit Avni Delvina: Të frymëzon

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka marrë pjesë në një ekspozitë të piktorit të mirënjohur Avni Delvina. “Një ekspozitë që të frymëzon. Në tablotë e...

Rudina Hajdari në varrin e të atit: Figura e tij mbetet frymëzimi më i madh

Deputetja e opozitës së re në Kuvend Rudina Hajdari pas homazheve në memorialin e të atit, Azem Hajdarit, ka reaguar përmes një postimi në...

Carola Rackete dhe Greta Thunberg: Heroinat e reja të epokës tonë 

Nga Kia Vahland “Suddeutche Zeitung”  Në fillim ishte Greta Thunberg, shpëtimtarja e planetit tonë; tani Carola Rackete, shpëtimtarja e jetëve njerëzore në rrezik. Gra të reja, idealiste dhe energjike, kanë hyrë në...

15 vjet “Tifozat Kuq e Zi”, Meta: Jeni frymëzim, “lojtari i 12-të” i kombëtares

Tifo-grupi më i madh dhe i organizuar i kombëtares shqiptare “Tifozat Kuq e Zi” ka festuar 15 vjetorin e krijimit. Në këtë ditë të...

I shpëtoi Millosheviçit, gazetarja shqiptare “heroinë” e emigrantëve në Skoci

Një ngjarje e rëndësishme e zhvilluar në Glasgow të Skocisë, ka gëzuar një shqiptare nga Kosova duke u bërë fituese e një çmimi  nga...

Kur Leon Tolstoj urrente Pushkinin dhe Çehovin

Është i mirënjohur tanimë fakti, se si shkrimtari i shquar rus Leon Tolstoj, nuk e pëlqente aspak Uilliam Shekspirin dhe veprat e tij, duke...

Të fundit

Kryemadhi Ramës për të vëllanë : Fitoka shpërblim tjetër prej shpifjeve të tua!

Edi Rama:“Ajo që Meta nuk tregoi nga ai komunikim ishte videoja që Gonxhja ja kishte dërguar “viktimës”, videoja ku vëllai i Monikës paska pasur...

Edi Rama: Të gjuash te 9-ta është halli i madh shumë, plumbi të vjen rikoshetë

Gjatë komunikimit me mbështetësit në njësinë 5, Edi Rama ka folur sërish për PD-në dhe Ilir Metën. Edi Rama: “Të gjuash te 9-ta është halli...

Luan Rama denoncon me foto përfshirjen e administratës publike në fushatën e PS

Konferenca e Luan Ramës: Mirëdita të gjithëve dhe faleminderit kolegëve gazetarë të Sarandës që janë të pranishëm në këtë komunikim me median, dhe përmes medias,...

Meta reagon për foton e Kavajës: Me kë janë në këtë foto këta të katërt?

Ilir Meta: Lidheni të Marrin shokë socialistë përpara se të ketë fatin e furgonit në Berat. Pse Meta u tha tre banditëve të “Rilindjes”...

Von der Leyen: 95 mijë doza të vaksinave do të arrijnë në Kosovë nga maji

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursulua Von Der Leyen, ka konfirmuar se 95 mijë doza të vaksinave do të ndahen për Kosovën nga BE-ja duke...