Kryesore

Rudina Hajdari në varrin e të atit: Figura e tij mbetet frymëzimi më i madh


               Publikuar në : 12:41 - 12/09/19 user tir

Deputetja e opozitës së re në Kuvend Rudina Hajdari pas homazheve në memorialin e të atit, Azem Hajdarit, ka reaguar përmes një postimi në rrjetin social Facebook.

Ndër të tjera ajo shkruan: “Edhe pse konteksti historik është i ndryshëm, unë mendoj se figura e Azem Hajdarit, liderit të lëvizjes studentore dhe heroit të fjalës së lirë, mbetet frymëzimi më i madh i besimit tek sistemi i demokracisë”.

Ja postimi i plotë i Hajdarit: “Sot, pas 21 vitesh, krizat e ndryshme kanë mbërthyer e nuk janë të zgjidhura për shoqërinë dhe shtetin tonë, mbi faktin se sa të lirë e sa të sigurt jemi nga shteti ligjor. Fatkeqësisht, shumë pak avantazhe dhe të drejta kanë arritur shqiptarët nga ky tranzicion i vështirë dhe nga paqëndrueshmëria politike.
Edhe pse konteksti historik është i ndryshëm, unë mendoj se figura e Azem Hajdarit, liderit të lëvizjes studentore dhe heroit të fjalës së lirë, mbetet frymëzimi më i madh i besimit tek sistemi i demokracisë.

Të rinjtë, por jo vetëm, akoma e kanë në dorë rrugën e drejtë dhe të duhur për të vendosur një shoqëri që nuk i cenohen të drejtat dhe mbrohen në mënyrë të barabartë përpara shtetit të së drejtës dhe i garantohen të gjitha mundësitë që gëzojnë vendet e familjes evropiane”.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT