E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Negociatat nuk hapen. Kush e ka fajin, ne apo BE?

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Nga: Mentor Kikia

Shqipëria nuk do ti fillojë bisedimet zyrtare me BE-në, as këtë dhjetor. Pra, ato që njohem me emrin NEGOCIATA, nuk do të hapen. Holanda është shprehur zyrtarisht për këtë vendim, dhe nuk ka asnjë hapësirë për interpretime alternative.

Për fat të keq humbëm edhe një tjetër afat, për të hyrë në një fazë të re të procesit të integrimit. Një fazë që do të garantone më shumë vëmendje nga BE, si në aspektin financiar, ashtu dhe në aspektin politik dhe mbi të gjitha monitorues.

Stef Blok, ministër i jashtëm i Holandës, tha: Ne nuk jemi kundër integrimit të Shqipërisë në BE. Thjeshtë po u japim kohë institucioneve të plotësojnë bindshëm dhe në formë të pakthyeshme kushtet e dakordësuara me shtetet e tjera antarë në Këshillin Evropian, për reformën zgjedhore, gjykatën kushtetuese, gjykatën e lartë dhe luftën kundër korrupsionit.

Tani askush nuk mund të thotë se Holanda ka problemet e veta politike dhe e nxjerr inatin me ne. Askush nuk mund të thotë se skeptikët në BE kanë probleme të brendshme, pasi ne jemi në rregull. Apo edhe se Holanda na ka inat për cilësinë e drogës, se ne e kemi më të mirë.

Lexo edhe :   BE pas Covid-19 më e fortë, jo më e dobët

Me gjithë dëshirën për të shkuar në ato dyer një orë e më parë, ne nuk i kemi plotësuar kushet

Me gjithë dëshirën e madhe, ne kemi një mal me probleme që janë tonat dhe jo të atyre.

Ndaj në vend të akrobacive, qeveria dhe klasa jonë politike duhet të ulet seriozisht të bëjë bilancin e përgjegjësive.

Pas çdo dështimi, Berisha e gjente zgjidhjen tek “Albanofobia” apo “Islamofobia” e Europës. Ndërsa Rama e ka gjetur të “hallet e tyre të brendshme”, që ne nuk ua zgjidhim dot.

Lexo edhe :   Pse BE duhet të shpejtojë zgjerimin e vet në Ballkanin Perëndimor

Po sikur të zgjidhnim hallet tona njëherë, pa BE bën si bën me hallet e saj?

Por kujdes, Holanda kërkon: Duhet që kushtet të përmbushen bindshëm dhe në formë të pakthyeshme.

Pra nuk mjaftojnë letrat, nuk mjafton që ti bëjmë ligjet sa për t’ua treguar atyre, por duhet të ecim përpara, “bindshëm dhe në mënyrë të pakthyeshme”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

LAJM I FUNDIT/ Veton Surroit i rikthehet titulli “Qytetar Nderi”

I rikthehet titulli “Qytetar Nderi” Veton Surroit, pasi prefekti i Kukësit refuzon vendimin e Këshillit të Qarkut Kukës. Publicistit dhe politikanit nga Kosova, Veton...

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti i Ekspertëve vendosi ditën e sotme që të mos ketë masa të reja. Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...