E shtunë, 27 Shkurt, 2021
16 C
Tirana

Etiketa

Afrika

Pandemia/ Ky test i shpejtë mund të kushtojë vetëm 1 dollar

Për herë të parë që nga fillimi i shpërthimit Covid-19, Afrika mund të jetë gati të riformojë testimin e shpejtë për virusin në kontinent....

OBSH: Pandemia e koronavirusit po merr hov në Afrikë

Pandemia e koronavirusit po merr hov në Afrikë, tha të enjten Organizata Botërore e Shëndetësisë. Drejtorja rajonale për Afrikën, Matshidiso Moeti, tha se koronavirusi po...

Kreu i OBSH-së në Afrikë ngre alarmin: Mund të humbin jetën 190 mijë banorë

Kreu i OBSH në Afrikë, Matshidiso Moeti ka dhënë alarmin se nëse masat në këtë kontinent nuk do të respektohen, atëherë bilanci do të...

Duan të testojnë vaksinën te afrikanët, Eto dhe Drogba: Bij k…, nuk jemi kavie laboratori ne!

“Nuk jemi kavie, bij k…”. Me këto fjalë, dy ndër legjendat e futbollit afrikan si Didier Drogba e Samuel Eto kanë shtyrë me forcë...

Afrika preket nga koronavirusi, rasti i parë konfirmohet në Egjipt

Edhe Afrika është prekur nga koronavirusi. Raportohet se rasti i parë është shënuar në Egjipt. Ministria e Shëndetësisë së Egjiptit ka bërë me dije se...

Njihuni me vajzën që u shpall Miss Universe 2019

Zozibini Tunzi është vajza që u shpall Miss Universe 2019. Ajo është 26 vjeçe, nga Afrika e Jugut dhe punon si aktiviste. Tunzi është veçanërisht...

OBSH: Rritet vrullshëm numri i të sëmurëve me fruth

Fruthi po përhapet në mbarë botën. Veçanërisht e prekur është Afrika. Por edhe në Europë përhapja e kësaj sëmundjeje jep shkas për shqetësim. OBSH...

Trump: Jam njeriu më pak racist në botë

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump i është përgjigjur deklaratave të fundit ndaj tij të cilët e akuzojnë sërish për racizëm. Përmes një videoje të shpërndarë...

Rama publikon foto nga Veriu, komentuesi: Ti bëj reklamë sa të duash por ne jemi mbrapa Afrikës

Kryeministri Edi Rama në rrjetin social “Facebook” ka publikuar fotografi  nga lumi i Shalës në Koman në Veri të vendit. Rama ka publikuar 3...

Të fundit

Ktheu ligjin për koncesionin e aeroportit, Meta: Kapje e shtetit nga një dorë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dorëzuar zyrtarisht në Kuvend dekretin për rishqyrtim të ligjit për Aeroportin e Rinasit. Në një konferencë për mediat me...

Ekzekutimi i Behar Sofisë, zbardhet itinerari i lëvizjes së vrasësit

Vrasësi që ekzekutoi me dy plumba pistolete Behar Sofinë, të skeduar për trafik heroinë, ka dalë i qetë nga Tirana jo me makinë por...

Agjencitë turistike në vend rrezikojnë falimentime masive nga pandemia

Pandemia e COVID-19 po duket si një fund pa fund, në kushtet kur programet e vaksinimit po ecin ngadalë, kurse variante të reja të...

Borrell: Me Rusinë, BE-ja duhet të ketë një qasje “tërhiqe, por mos e këput”

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, bëri figurën e budallait përballë Ministri i Jashtëm rus Lavrov, gjatë një konference të përbashkët për...

Covid-19/ Ministria e Jashtme njofton të gjitha masat e reja në Kakavijë

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka dhënë një njoftim zyrtar në lidhje me shtrëngimin e masave që Greqia ka bërë për parandalimin...