E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Pandemia/ Ky test i shpejtë mund të kushtojë vetëm 1 dollar

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Për herë të parë që nga fillimi i shpërthimit Covid-19, Afrika mund të jetë gati të riformojë testimin e shpejtë për virusin në kontinent. Instituti Pasteur, një qendër kërkimore biomjekësore me qendër në kryeqytetin e Senegalit, Dakar, thotë se është afër prodhimit të një kit testesh diagnostike të Covid-19 të përballueshme, që mund të japë rezultate brenda pak minutash.

Instituti po drejton një sipërmarrje të re të quajtur DiaTropix, e cila ka punuar në partneritet me pesë organizata kërkimore që nga marsi, duke përfshirë Mologic në Mbretërinë e Bashkuar, për të krijuar testin.

Amadou Sall, drejtor i Institutit Pasteur dhe DiaTropix, i tha CNN se qendra biomjekësore shpreson që pajisja të kushtojë vetëm 1 dollar. “Kjo është një teknologji shumë e thjeshtë, si një test shtatzënie që mund ta përdorni kudo në nivelin e komunitetit, i cili është i rëndësishëm për Afrikën,” tha ai.

Sipas Mologic, ky kit testi nuk kërkon energji elektrike ose ka nevojë për analiza laboratorike.

Në vend të kësaj, ajo përbëhet nga një shirit i thjeshtë provë i vendosur në një njësi plastike dhe përdor një mostër të vogël gjaku të mbledhur duke shpuar një gisht, ashtu si mjetet që përdoren për të testuar insulinën. Gjaku testohet për antitrupa të lidhura me koronavirusin dhe rezultati tregohet në shiritin e provës.

Lexo edhe :   Rekord viktimash nga Covid-19 në vend, spitalet të tejmbushur

Një prototip i kompletit u testua në qershor pasi mblodhi fonde nga donatorë të tillë si Wellcome Trust jo-fitimprurëse në Mbretërinë e Bashkuar dhe qeveria e MB, tha Sall. Sapo të përfundojnë kontrollet rregullatore, plani është që të fillojë prodhimi dhe shpërndarja e kompleteve.

Paketat e testimit të shpejtë Covid-19 së pari do të jenë në dispozicion në kontinent përmes qeverive dhe organizatave shëndetësore si Qendrat Afrikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (Afrika CDC), tha Sall.

Lexo edhe :   Rekord viktimash nga Covid-19 në vend, spitalet të tejmbushur

“Idealisht, ne po punojmë se si mund t’i vëmë (kompletet) në dispozicion të publikut më të gjerë. Por tani, fokusi është në shëndetin publik dhe pastaj do të shkojmë në vetë-testim,” shtoi ai. Sall tha se qëllimi është që të lëshohen nga 10 deri në 15 milion komplete deri në shkurt 2021. (CNN) /SCAN

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Koronavirusi i përkeqëson shëndetin, trajneri i Kukësit niset drejt Turqisë

Për shkak të gjendjes së rënduar të trajnerit të Kukësit prej koronavirusit, është marrë vendimi për ta transportuar drejt Turqisë. Trajneri i Kukësit, Skënder...

Të dashur mjekë!Basha po ju mbron, siç do të mbrohej po të ishte në vendin tuaj

Nga: Mero Baze Një kolege e zyrës së Lulzim Bashës në zyrat e UNMIK në Kosovë, më pati treguar një detaj interesant nga puna e...

Mbante armë me silenciator në banesë, pranga 65-vjeçarit të rrezikshëm

Uniformat blu kanë vënë në pranga 65-vjeçar, i cili mbante armë zjarri me silenciator në banesë. Shtetasi me inicialet O.I., rezulton me precedent të...

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...