Pandemia/ Ky test i shpejtë mund të kushtojë vetëm 1 dollar

Për herë të parë që nga fillimi i shpërthimit Covid-19, Afrika mund të jetë gati të riformojë testimin e shpejtë për virusin në kontinent. Instituti Pasteur, një qendër kërkimore biomjekësore me qendër në kryeqytetin e Senegalit, Dakar, thotë se është afër prodhimit të një kit testesh diagnostike të Covid-19 të përballueshme, që mund të japë rezultate brenda pak minutash.

Instituti po drejton një sipërmarrje të re të quajtur DiaTropix, e cila ka punuar në partneritet me pesë organizata kërkimore që nga marsi, duke përfshirë Mologic në Mbretërinë e Bashkuar, për të krijuar testin.

Amadou Sall, drejtor i Institutit Pasteur dhe DiaTropix, i tha CNN se qendra biomjekësore shpreson që pajisja të kushtojë vetëm 1 dollar. “Kjo është një teknologji shumë e thjeshtë, si një test shtatzënie që mund ta përdorni kudo në nivelin e komunitetit, i cili është i rëndësishëm për Afrikën,” tha ai.

Sipas Mologic, ky kit testi nuk kërkon energji elektrike ose ka nevojë për analiza laboratorike.

Në vend të kësaj, ajo përbëhet nga një shirit i thjeshtë provë i vendosur në një njësi plastike dhe përdor një mostër të vogël gjaku të mbledhur duke shpuar një gisht, ashtu si mjetet që përdoren për të testuar insulinën. Gjaku testohet për antitrupa të lidhura me koronavirusin dhe rezultati tregohet në shiritin e provës.

Një prototip i kompletit u testua në qershor pasi mblodhi fonde nga donatorë të tillë si Wellcome Trust jo-fitimprurëse në Mbretërinë e Bashkuar dhe qeveria e MB, tha Sall. Sapo të përfundojnë kontrollet rregullatore, plani është që të fillojë prodhimi dhe shpërndarja e kompleteve.

Paketat e testimit të shpejtë Covid-19 së pari do të jenë në dispozicion në kontinent përmes qeverive dhe organizatave shëndetësore si Qendrat Afrikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (Afrika CDC), tha Sall.

Lexo edhe :   Koronavirusi/ 89 raste të reja, ulet ndjeshëm numri i të shtruarve në spitale

“Idealisht, ne po punojmë se si mund t’i vëmë (kompletet) në dispozicion të publikut më të gjerë. Por tani, fokusi është në shëndetin publik dhe pastaj do të shkojmë në vetë-testim,” shtoi ai. Sall tha se qëllimi është që të lëshohen nga 10 deri në 15 milion komplete deri në shkurt 2021. (CNN) /SCAN