E martë, 22 Qershor, 2021
35.5 C
Tirana

Etiketa

28 nentor

Kapitullimi i Gjermanisë s’duhet të jetë festë kombëtare e Shqipërisë

Nga: Kreshnik Spahiu Debati nëse Shqipëria është çliruar më 28 apo 29 nëntor tashmë është shndërruar jo veçse aspak profesional por dhe komik. Çdo vit...

Në nder të 108-vjetorit të Pavarësisë/Niagara në Kanada ndriçohet kuq e zi

Mbrëmjen e 28 nëntorit, Ujëvara e Niagarës ka marrë ngjyrat e flamurit kombëtar shqiptar. Lajmin e ka përcjellë Ambasadori i Shqipërisë në Kanada, Ermal...

Komuna e Malishevës pezullon të gjitha aktivitetet për 28 nëntorin

Pas tërmeteve të njëpasnjëshme që tronditën Shqipërinë këtë të martë, Komuna e Malishevës ka pezulluar të gjitha aktivitetet parapërgatitore për festat kombëtare të 28...

Kosovë/ Rreth 300 flamuj shqiptarë vendosen në rrugën që të çon në Serbi

Një grup vullnetarësh në Kosovë kanë vendosur disa flamuj shqiptarë në Podujevë në kuadër të festës së 28-nëntorit. Sipas gazetës Express, përveç festës në fjalë...

Në 28 me të djathtët apo 29 me të majtët/Ja kur e festojnë shqiptarët datën e Çlirimit!

Gjermani i fundit iku në 28 apo 29 nëntor? Teksa debati për datën e Çlirimit është i vjetër, kjo dilemë nuk ka kursyer as...

28 nëntor 1939/Kur komunistët flinin gjumë, por atdhetarët protestonin

Ish-drejtori i Arkivit në Ministrinë e Brendshme, historiani Kastriot Dervishi në një postim në rrjetin social “Facebook” shkruan se demonstrata e 28 nëntorit 1939...

Ansambli “Shota” sonte në Teatrin Kombëtar të Kosovës

Më kuadër të 28 Nëntorit, Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota” do të mbajë sot koncertin me titull “Festa e Bashkimit”. Koncerti do të...

Të fundit

A duhet të krijojmë heronj për të frymëzuar rininë në krizë besimi?

Nga: Mentor Kikia Shoqërisa shqiptare është në krizë. Muk është thjeshtë krizë ekonomike, për bukë dhe rroba. Eshtë kriza e madhe e besimit, kriza e...

Vatikani notë proteste Italisë për projektligjin kundër homotransfobisë

Selia e Shenjtë zbret në fushë kundër projektligjit Zan, projektligjit kundër homotransfobisë. Nisma vjen drejtpërdrejt nga Sekretariati i Shtetit, organi drejtues më i afërt...

Negociatat/ Bullgaria nuk heq dorë nga bllokimi ndaj Maqedonisë së Veriut

Bullgaria nuk ka lëshuar pe as në Këshillin për Punë të Përgjithshme, në këmbënguljen për të bllokuar fillimin e negociatave për Maqedoninë e Veriut. Agjencia...

STARTON #YOUARECREDINS3

Banka Credins lançon për të tretin vit programin #YOUARECREDINS3, një mundësi fantastike për çdo student të sapo diplomuar në degët: Ekonomi, Informatikë, Drejtësi dhe...

10 shprehje nga Zhan Dë La Fonten, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"E rrallë dashuria e vërtetë, edhe më e rrallë miqësia e vërtetë". "Shpeshherë e ndeshim fatin tonë mu në rrugën që morëm për të shmangur...