E shtunë, 4 Korrik, 2020
26 C
Tirana

Etiketa

tregu i punes

INSTAT: 1.2 mln shqiptarë numërohen si të punësuar. Më pak se gjysma marrin pagë

Instituti i Statistikave deklaron se në Shqipëri janë të punësuar 1 milion e 230 mijë persona, ndërsa të punësuar me pagë rezultojnë të jenë...

“Të papunë dhe pa shpresë”, të rinjtë: Mbarojmë shkollën, duam të jemi drejtorë

Nga Anxhela Ferra Papunësia vazhdon të mbetet një nga problemet kryesore për të rinjtë në Shqipëri. Çdo vit universitetet e vendit nxjerrin me mijëra studentë,...

Gjermania ka nevojë për krah pune, thjeshtëson marrjen e vizës

Një gjë e kanë të qartë autorët e projektligjit të ri për migracionin e punës: papunësia e ulët dhe popullsia në plakje në Gjermani...

Papunësia e të rinjve, pasojë e përzgjedhjes së degëve në universitet

Degët më të preferuara për të rinjtë në Kosovë janë Fakulteti i Edukimit, Fakulteti Ekonomik, Juridik dhe ai i Mjekësisë. Por, sipas ekspertëve kjo përzgjedhjeve e...

Punësimi sezonal, mungesat në tregun e punës në Britani mund t’i mbushin shqiptarët

Me daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian, tregu i punës në vend do të ketë nevojë të vazhdueshme për krah pune. Nevojat për...

Të fundit

Peshku i zgjedhjeve në det, listat e deputetëve në zjarr

Nga Alfred Peza Nuk ka stinë tjetër që mund ti shkonte më mirë shprehjes së njohur popullore, me peshqit në det dhe tiganët në zjarr,...

Mbyllja e kufijve/ Manastirliu tregon se kur do ta bëjë BE vlerësimin tjetër

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka komentuar vendimin e BE-së për të mos hapur kufijtë me Shqipërinë. E ftuar në emisionin “Java”...

Katër deputetë kosovarë rezultojnë pozitiv me koronavirus

Mediat kosovare raportojnë se katër deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë rezultuar pozitiv me koronavirus. Sipas Gazetës Express, bëhet fjalë për 4 deputetë nga radhët...

A mund t’i shtyjë Rama zgjedhjet duke përdorur pandeminë? Përgjigjet Basha

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shprehet i prerë se zgjedhjet e ardhshme nuk do të shtyhen. I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Basha...

Nuk dogjën mandatet/ Basha: Ja çfarë u ofroi Rama deputetëve të opozitës së re

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se shumica prej deputetëve të opozitës së re kanë bërë pazare me kryeministrin Rama. I ftuar në emisionin “Zonë...