E enjte, 1 Tetor, 2020
24 C
Tirana

Etiketa

the economist

Rama i prerë në Athinë: E vetmja alternativë është të jemi pjesë e BE-së

Në konferencën e organizuar nga revista prestigjoze "The Economist" me temë “Ballkani Perëndimor përtej 2020-s”, kryeministri Rama tha se nuk ka asnjë alternativë tjetër,...

“Shqiponjat duhet të kthehen në folenë e tyre”, Meta: Shqipëria po plaket me ritme dramatike

Presidenti Meta, ka cituar sot një studim të publikuar nga "The Economist". Sipas studimit, në vitin 2100 popullsia e Shqipërisë do të jetë vetëm...

Përkeqësohet demokracia në Shqipëri, njësoj si Hondurasi apo Butani

Shqipëria renditet në vendin e 79 në Indeksin e Demokracisë 2019, të publikuar sot nga The Economist, i cili jep një panoramë të situatës...

The Economist: Përkeqësohet demokracia në Shqipëri, njësoj si Hondurasi

Shqipëria renditet në vendin e 79 në Indeksin e Demokracisë 2019, të publikuar sot nga The Economist, i cili jep një panoramë të situatës...

Zgjedhjet/ “The Economist”: Shqipëria e zhytur në kaos

Duket sikur të gjithë mediat e huaja janë të përqendruara në gjendjen e rënduar politike, në Shqipëri. Pas 2 artikujve nga mediat belge dhe italiane,...

‘The Economist’ jep arsyet përse nuk do të ndryshojnë kufijtë Serbi-Kosovë

Në muajin gusht, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe ai i Kosovës, Hashim Thaçi, njoftuan në një konferencë në Alpabah, Austri, se do të...

“The Economist”: Pse Shqipëria është e para në botë për përdorimin e kokainës (Video)

18 milion njerëz në mbarë botën janë përdorues të kokainës. Kështu thuhet në raportin e fundit publikuar në reportazhin e shkurtër të “The Economist”...

The Economist: Njihuni me një shtet të ri, “Maqedonia Veriore”

Njëra nga mediat më prestigjioze britanike ‘The Economist’ në botimin e saj të fundit publikon analizë për marrëveshjen për zgjidhjen e kontestit të emrit...

The Economist: Tahiri i marrë fund, Veliaj pronëson vendin e Ramës

 “Lali Eri! Lali Eri” -Thërrasin fëmijët e vegjël të Tiranës që shpejtojnë të takojnë kryebashkiakun 37-vjeçar të Tiranës. Ai ka inspektuar në këmbë punimet që...

Analiza e ‘‘The Economist’’: Perëndimi po mbështet autokratët e Ballkanit

Në 23 qershor, në praninë e shumë personaliteteve të huaja që mundi të grumbullojë, Aleksandar Vuçiç e kremtoi veten si President i Serbisë. Ish-kryeministri,...

Të fundit

Vrasja e Azem Hajdarit/ Artan Hoxha nxjerr emrin e personit që i shkoi në zyrë dhe e lajmëroi se ishte në rrezik

Ish-kryeministri Sali Berisha, pak ditë më parë gjatë një emisioni televiziv foli për ezekutimin e Azem Hajdarit, ish-liderit legjendar të PD, dhe deklaroi se...

Itali/ Rritje ekstreme të shifrave, 2548 raste të reja në 24 orë

Italia ka regjistruar në 24 orët e fundit 2,548 raste me Covid-19. Ministria njoftoi po ashtu se si pasojë e koronavirusit humbën jetën 24 persona,...

Shorti i Champions League: Lojtari shqiptar përballë Mesit dhe Ronaldos

U hodh në Nion të Zvicrës, shorti Ligës së Kampioneve, kur 32 skuadrat mësuan kundërshtarët me të cilët do të përballen në grupet përkatëse. Për...

‘Valët e muzikës përhapin Cov*id-in’, eksperti: Specialistët do të grisin diplomat pas gjetjes së Klosit

Eksperti i shëndetësisë i Partisë Demokratike, Gazment Koduzi ka komentuar deklaratën e Ministrit të Turizmit Blendi Klosi, i cili më therët u shpreh se...

Simbolet kombëtare, shqiptarët e Malit të Zi do të kenë himnin e tyre

Shqiptarët në Malin e Zi do të përdorin himnin e tyre kombëtar. Ky himn do të ketë melodinë e himnit të Malit të Zi,...