E diel, 20 Shtator, 2020
19 C
Tirana

Rama i prerë në Athinë: E vetmja alternativë është të jemi pjesë e BE-së

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Greqi: Cikloni ‘Ianos’ shkakton viktimën e parë

Greqia po përjeton një tmerr të vërtetë teksa është goditur nga cikloni 'Ianos', i cili ka shkaktuar edhe viktimën e parë. Sipas mediave greke, bëhet...

Vetvrasjet te ‘Shefqet Ndroqi’, neurologu nga Amerika u bën thirrje mjekëve shqiptarë

Gentian Toshkezi, neurokirurgu shqiptar në spitalin e Filadelfias, foli lidhur me situatën e krijuar nga pandemia e koronavirusit. Ai u ndal te rastet e...

Në konferencën e organizuar nga revista prestigjoze “The Economist” me temë “Ballkani Perëndimor përtej 2020-s”, kryeministri Rama tha se nuk ka asnjë alternativë tjetër, pasi e vetmja është të jemi pjesë e Bashkimit Evropian. Kreu i qeverisë shqiptare pohoi se hendeqet e së shkuarës duhet të mbyllen. Mes të tjerash ai risolli në vëmendje rastin e mosmarrëveshjeve mes Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut për çështjen e emirit të kësaj të fundit, që u zgjidh.

“Kjo është diçka e dukshme. Dhe duket sikur ka njëlloj mallkimi sikur ne ishim në formë jo të mirë dhe nuk uleshim në tryezë.

Ne nuk kemi një alternativë tjetër, e vetmja alternativë është të jemi pjesë e Bashkimit Evropian. Jo sepse ne kërkojmë te miqtë më të mëdhenj dhe më të fuqishëm, por sepse kjo është një kërkesë e fëmijëve tanë, e brezit të ardhshëm, është ëndrra e përhershme e brezit tanë.

Në Ballkanin Perëndimor që prej kohësh jemi përfshirë në një bashkëpunim, në një pajtim dhe mendoj që edhe pse ka çështje të tilla si çështja e Kosovës apo mosnjohja nga Serbia, ne kemi qenë në gjendje të ulemi dhe të bisedojmë të ardhmen tonë bashkë.

Këto janë kohë të veçanta, sepse jemi goditur të gjithë nga kjo pandemi. Rajoni do të jetë ai më i godituri fort. Megjithatë besoj se ka potencial për të çliruar dhe për të ecur përpara për të mbyllur hendeqin e së shkuarës.

Lexo edhe :   “Turqia është e hapur për një zgjidhje që mbron të drejtat e palëve”, Erdogan tërhiqet nga kërcënimet

Lajmi i mirë është se mosmarrëveshjet mund të zgjidhen së  bashku. Dialogu është i vetmi instrument. Për ta përmbyllur këtë hyrje, mund të përmend një nga shembujt më të jashtëzakonshëm të kësaj kohe që është zgjidhja midis MV dhe Greqisë.

Lexo edhe :   Rama flet nga Gjermania: "Nuk ka asnjë rrezik për negociatat, me Merkelin..."

Kjo lidhet me diçka një situatë ku ti lufton kudër çdo lloj mundësie. Dhe gjithashtu edhe në MV si e provoi të qenit lider në integrimin e shqiptarëve në të gjithë piramidën. Ky është një mësim për të gjithë.

Në përpjekje thjesht për të kënaqur dhe duke mos pasur kurajon për të kënaqur tabutë. Ai fiton zgjedhjet sërish, por ç’ka është më e rëndësishme ai fitoi bazuar me bindje. Nuk formësoi bindjen për shkak të konsesusit. Kjo është e rëndësishme. Unë kam mësuar nga kjo dhe shpresoj edhe ju”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qyteti i origjinës së pandemisë rihap diskot pa kufizime

Wuhan, qyteti i njohur ndryshe si origjina e pandemisë së koronavirusit, ka vendosur të hapë diskotekat pa kufizime. Sipas mediave të huaja, qyteti me 11...

Kush ishte Ruth Bader Ginsburg, gjyqtarja amerikane që humbi jetën nga kanceri

Anëtarja e Gjykatës së Lartë së Shteteve të Bashkuara, Ruth Bader Ginsburg u nda nga jeta dje në banesën e saj në Uashington, në...

Cikloni i rrezikshëm mbërrin edhe në ishullin e Kretës

Cikloni “Ianos” ka mbërritur edhe në ishullin e Kretës tashmë. Sipas mediave greke, stuhia ka prekur më së shumti anën perëndimore të ishullit. Shumë zona...

Mali i Zi/ Abazoviç drejt Ministrisë së Jashtme

Zdravko Krivokapiç do të jetë në krye të qeverisë së re të Malit të Zi. Lajmi bëhet i ditur nga e përditshmja, “Novosti”, e cila ka...

SHBA/ Të shtëna në Rochester, dy viktima e 14 të plagosur

Dy persona kanë mbetur të vrarë dhe 14 të tjerë janë plagosur, si pasojë e disa të shtënave me armë zjarri në Rochester, SHBA. Lagjja...