E shtunë, 23 Tetor, 2021
20.5 C
Tirana

Etiketa

muze

Një muze për (pa)fajësinë e shtetarëve

Nga: Mero Baze Të gjithë nxitojnë të lavdërojnë Edi Ramën që ka gjetur një zgjidhje kulturore për të ekspozuar dhuratat që i jepen kryeministrit të...

Erdogan e shndërron në xhami edhe një tjetër kishë të Stambollit

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka dhënë sot urdhrin që edhe një kishë e vjetër ortodokse të shndërrohet në xhami. Vendimi për transformimin e Muzeut...

Vendimi për ta kthyer ‘Aya Sofya’ në një xhami, reagon Erdogan

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, deklaroi se Aya Sofya do të hapet më 24 korrik për faljen e namazit të xhumasë. Në një fjalim drejtuar...

Shtëpia muze e Ismail Kadaresë pushton “Le Monde”, nga makina e shkrimit tek apartamenti

Ndonëse ka vetëm pak muaj që është hapur, muzeu më i ri në kryeqytet, shtëpia e Ismail Kadaresë ka tërhequr menjëherë vëmendjen e turistëve...

Shtëpia e Ismail Kadaresë në Tiranë kthehet në muze. Ja si do të funksionojë

Shumë shpejt, shtëpia e shkrimtarit Ismail Kadare do të hapet si muze për t’u vizituar nga qytetarët. Bashkia e Tiranës, në bashkëpunim me arkitekten e...

Një muze i ri për të treguar historikun e Statujës së Lirisë në Nju Jork

Më 2019 është në plan të hapet një muze i ri për historikun e Statujës së Lirisë. Muzeumi me një sipërfaqe prej 2 mijë...

Kur çojnë diktaturën në muze dhe e ruajnë si relike të çmuar

Nisma e një grupi intelektualësh me fokus dekomunistizimin e shoqërisë është jo pak befasuese. Dhe surprizuese! Jo sepse nismës, të paktën nga ato që...

Kruja, një nga destinacionet e turistëve

Turistët që eksplorojnë Shqipërinë nuk janë të interesuar vetëm për bregdetin e mrekullueshëm. Një interes të madh kanë shfaqur edhe për muzetë, konkretisht për...

Berisha: Niko Peleshi vodhi pikturat e Vangjush Mios

Ish-kryeministri Sali Berisha, shkruan në rrjetin social “Facebook” se ish-zëvendëskryeministri Niko Peleshi është në fakt grabitësi i vërtetë i pikturave të piktorit të njohur...

Hapet në Suedi Muzeu i Dështimeve; “Trump” e “Coca Cola”, histori dështimi

 Artefakte dhe vlera të tjera dëshmuese të dështimeve të ndryshme historike janë pjesë përbërëse të muzeut, ndoshta më të çuditshëm në botë, Muzeut të...

Të fundit

Kina miraton një ligj të ri: Stop mësimit intensiv pas shkollës

Kina ka miratuar një ligj arsimor që synon të zvogëlojë presionin e detyrave të tepërta të shtëpisë dhe mësimit intensiv pas shkollës, thonë mediat...

“Pse gënjen Rama për sekret”? Basha reagon për komisionin “Becchetti”

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, në një konferencë për mediat u ndal tek kërkesa e opozitës për të ngritur tre komisione hetimore. Ai tha...

Studimi/Ja pse është e lehtë fshehja e parave të pista

Një libër i botuar në vitin 2014 e tronditi botën e financave në parajsat fiskale. “Global Shell Games” nxori në pah lehtësinë me të...

Barrierat tek “Pushimi i Shoferëve” në Lushnje, Braçe u del krah banorëve

Mëngjesin e sotëm, banorë të fshatrave në anë të autostradës Lushnje-Fier bllokuan rrugën në shenjë proteste, duke krijuar radhë kilometrike automjetesh. Ata kundërshtuan një...

A është e përgatitur bota për ndryshimin e klimës? Çfarë thonë ekspertët

Deri tani qeveritë dhe industria janë përqendruar fort në uljen e emetimeve të CO2 nga avionët, pasi sektori i aviacionit është përgjegjës për rreth...