E premte, 3 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Erdogan e shndërron në xhami edhe një tjetër kishë të Stambollit

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka dhënë sot urdhrin që edhe një kishë e vjetër ortodokse të shndërrohet në xhami.

Vendimi për transformimin e Muzeut Kariye në xhami, vjen pak kohë pas kthimit të muzeut Aya Sofya në një xhami.

Ndërtesa me histori 1000 vjeçare pasqyron nga afër atë të Aya Sofyas, në pjesën evropiane të Stambollit.

Objekti i përket një kishe bizantine mesjetare e zbukuruar me afresket e shekullit 14-të. Gjykata e lartë administrative në Turqi aprovoi në nëntor shndërrimin e muzeut në xhami.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...