E diel, 17 Tetor, 2021
10.5 C
Tirana

Etiketa

mashtrimi

Mashtrimi me 4 milionë euro, si u zbulua ekipi i “biznesmenit nigerian”

Zbardhet skema e mashtrimit të biznesmenit nigerian Emmanuel Emereibenu i njohur edhe me emrin Donaldi Fonkem që dyshohet se ka grabitur deri në 4...

Platformat online Forex lulëzojnë në vend, si funksionon skema e mashtrimit

Ankthi, ndjesia e fajit dhe shenjat e depresionit janë shqetësimet e shfaqura te të rinjtë shqiptarë të grupmoshës 22 – 27 vjeç të punësuar...

Mashtrimi i dekadës/ “Kurum” përpiu 210 milion euro nga bankat shqiptare me bilance fiktive

Ka mbërritur në gjykatë mashtrimi më i madh bankar i dhjetë viteve të fundit në Turqi, e cila lidhet me një ndër kompanitë më...

Mashtrimi 700 milionë euro me inceneratorët: Si u falsifikua studimi i fizibilitetit

Nga Klodian Tomorri Mashtrimi 700 milionë euro Si u falsifikua studimi i fizibilitetit të inceneratorit për të rritur faturën e buxhetit Një tabelë ekseli me shifra të...

Sa e vërtetë është legjenda e Trojës

Akili i lidhi këmbët e njeriut që sapo ishte vrarë në një dyluftim të vetëm, Hektorit, heroit të Trojanëve, dhe e lidhi trupin e...

Mashtronte qytetarët me bileta të falsifikuara, pranga 32-vjeçares

Një 32 vjeçare është ndaluar nga blutë e Durrësit, pasi ishte shpallur në kërkim për “Mashtrim”. Bëhet fjalë për shtetasen me inicialet E.B., 32-vjeçe,...

Mashtrimi me 2 pallate, në pranga ish-kreu i komunës Kashar dhe 4 të tjerë

Shkon në pesë numri i personave të arrestuar për tjetërsim pronash me anë të falsifikimeve lidhur me ndërtimin e dy pallateve në zonën e...

Goditet një rast mashtrimi/Zbulohet skema mafioze me vlerë dëmi 1 milion dollarë

Drejtoria e Hetimit Tatimor ka arritur të zbulojnë një skemë mashtrimi financiar me Tatimin mbi Vlerën e Shtuar (TVSH) në sektorin e tregtisë dhe...

Emrat/Mashtrimi u bën gropën 4 ‘bosëve’ në Tiranë, skema që i fundosi

Katër persona janë  arrestuar dhe 6 te tjerë janë shpallur në kërkim në kuadër te operacionit policor të koduar “TVSH”. Policia bene me dije...

Mashtrimi i madh me librat falas

Nga Albana Vokshi/ Në një shfaqje të shëmtuar, me batuta bajate, shpërndau si “babagjyshi i vitit të ri” paketat e librave të cilat me shumë...

Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...