E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Etiketa

kina

Kina i shtrin dorën e bashkëpunimit Turqisë për çështjen e Sirisë

I dërguari special i Kinës në Siri, Shie Shiaojan, tha se Turqia dhe Kina janë të vendosur të ushtrojnë çdo përpjekje për të vazhduar...

Kina kërkon të jetë e para në botë për shpikjet rreth inteligjencës artificiale

Kina synon të bëhet lidere botërore e inteligjencës artificiale (IA) deri në vitin 2030 duke lënë pas SHBA-në. Për arritjen e këtij qëllimi, qeveria kineze...

Kina mohon përgjegjësinë për vdekjen e nobelistit Liu Xiabo

Kina i hodhi poshtë kritikat e ndërkombëtarëve për moslejimin e kritikut të saj, Liu Xiabo, të trajtojë kancerin në mushkëri jashtë shtetit. Ministria e Jashtme...

Apple kinez synon të shesë 100 milionë telefona në vit

Viti 2016 ka qenë një vit i vëshhtirë për prodhuesin kinez Xiaomi, por gjërat kanë filluar të ndryshojnë që në fillim të 2017. Kompania...

Analiza/Kriza e Katarit dhe ekuilibrat e shekullit XXI

Afati i listës së kërkesave që vendet e Gjirit i dhanë Katarit përfundoi dje, por u zgjat edhe me dy ditë të tjera. Mes kërkesave...

Hong Kong, protesta kundër “qeverisë kuislinge”

Në Hong Kong u zhvillua protesta e përvitshme nga banorë dhe aktivistë që kundërshtojnë sovranitetin kinez mbi këtë qytet. Protesta u organizua në 20...

Ndotja e ajrit, 3.5 milionë vdekje në vit

Ndotja e ajrit nga industria shkakton afro 3.5 milionë vdekje në vit, ndërsa tregtia ndërkombëtare po i zhvendos disa prej efekteve të dëmshme nga...

Gjermani, ndalohen mbi 35 tonë lodra ‘fidget spinner’

Janë disa lojëra që janë cilësuar si të rrezikshme si për fëmijët dhe për të rriturit. Sigurisht varësia ndaj lojërave që janë trendi i...

Kina frenon blerjet “marramendëse” për futbollistët e huaj

Vetëm pak ditë përpara hapjes së merkatos, autoritetet kineze miratuan masa mbrojtëse për akademitë e klubeve, që shpeshherë vuanin blerjet e yjeve nga Evropa. Nëse...

Kinezët janë të dashuruar pas pajisjeve elektronike

Politika e Kinës për dyer të hapura ndaj kompanive të teknologjisë po e transformon me shpejtësi shoqërinë kineze në një mjedis konsumator të stilit...

Të fundit

Vr*u gruan e kunatën, Apeli konfirmon dënimin e përjetshëm për 36-vjeçarin

Gjykata e Apelit Vlorë ka lënë në fuqi dënimin “burgim i përjetshëm” për Gazmend Musta. Ky i fundit në 2 janar të vitit 2019,...

Vala e pestë e pandemisë, Franca mbyll klubet e natës para Krishtlindjeve

Franca do të mbyllë klubet e natës përpara Krishtlindjeve, dhe do të shtrëngojë masat e distancimit shoqëror në përgjigje të variantit të ri Omicron...

Miliona njerëz ranë në varfëri gjatë pandemisë, pasuria e miliarderëve u rrit

Pandemia e koronavirusit ka përkeqësuar hendekun masiv financiar midis të pasurve dhe të varfërve në mbarë botën. Kjo bëhet me dije nga një raport...

“Ha, dh*, i fusin një të puthur”, Sabiani bën debat me Beatrixin (VIDEO)

Brenda shtëpisë së “Big Brother” janë krijuar të tjera pakënaqësi mes disa personazheve. Ka qënë Sabiani, i cili mjaft i inatosur ka thënë mbrëmjen...

Parandalohet një vrasje/Kërcënoi me armë ish-dhëndrin, pranga 67-vjeçarit

Në sajë të operacionit të koduar "Parandalimi", policia e Lezhës ka bërë të mundur parandalimin e një ngjarje të mundshme kriminale në familje. Në...