E hënë, 10 Maj, 2021
22 C
Tirana

Etiketa

kina

Ballkani, ja si Kina ka depërtuar në hallkën më të dobët të Evropës

Nga Laris Gaiser “Formiche.net” Gjatë dekadës së fundit, Kina komuniste ka gjetur një terren pjellor për praninë e saj gjeopolitike në Ballkan. Në rajonin e...

Kina dërgon në hapësirë ​​modulin për banim

Kina lançoi sot modulin e parë kryesor të përhershëm në stacionin e saj hapësinor, i cili do të jetë në gjendje të strehojë astronautë...

Të gjitha raketat e Kinës, arsenali që e shqetëson shumë SHBA-në

Nga Stefano Pioppi “Formiche.net”   Më shumë sesa Rusia, është Kina ajo që ka shtuar shqetësimin “bërthamor” të SHBA-së. Forcat e armatosura kineze janë përfshirë prej...

SHBA premton reduktim të shpejtë të burimeve energjetike me bazë karbonike

Me fjalët se bota duhet të "kapërcejë krizën ekzistenciale të kohës sonë," Presidenti amerikan Joe Biden deklaroi synimin e ri për të reduktuar ndotjen...

Kina dhe Rusia, një hap para SHBA-së në Ballkanin Perëndimor

Nga Aya-Nay Haddad “Center for European Policy Analysis” Pavarësisht nga përfshirja historike sporadike në Ballkanin Perëndimor, SHBA-ja sinjalizoi një ndryshim të përparësive kur ish-Sekretari amerikan...

Katër skenarët e mundshëm të marrëdhënies së ndërlikuar SHBA-Kinë

Nga Dario Rivolta “Linkiesta” Pavarësisht nëse mund ta quani atë Lufta e Re e Ftohtë apo në ndonjë mënyrë tjetër, ajo që është e dukshme...

Ndikimi i Kinës në Ballkan, një sfidë për Evropën

Nga Pierre Haski “Internazionale” Mali i Zi, një nga republikat e ish-federatës  jugosllave, është një shtet i pavarur që prej vitit 2006. Në vitin 2014,...

Përplasja SHBA – Kinën & Rusin: A po bëhet realitet profecia e Xhorxh Oruellit?

Nga Simon Tisdall “The Guardian” Mundet të jetë thjesht rastësi që Rusia po gruponte javën e kaluar ushtarët e saj pranë kufirit me Ukrainën në...

Kina kopjon Kremlinin në fushatën e dezinformimit

Kina duket se po kopjon metodat e Kremlinit dhe po përpiqet të theksojë të metat e Amerikës duke i përdorur si armë sulmi për...

Irani dhe Kina nënshkruajnë marrëveshje bashkëpunimi 25-vjeçare

Ministrat e jashtëm të Kinës dhe Iranit nënshkruan të shtunën një marrëveshje bashkëpunimi 25-vjeçare midis dy aleatëve në një ceremoni të transmetuar drejtpërdrejt në...

Të fundit

Krujë / I dogjën makinën mbrëmë, të vëllanë e gjetën të groposur në 2018-ën

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës tha zyrtarisht se një automjet është djegur gjatë mbrëmjs në Krujë. Mësohet se makina është në pronësi të shtetasit...

SHBA/ McCarthy: ‘Facebook-u dhe Twitter-i nuk janë më të mëdhenj se kushtetuta’

Gjatë një interviste të së dielës në radion ‘New York City WABC’, udhëheqësi i minorancës në dhomën e përfaqësuesve në SHBA, Kevin McCarthy (R-CA)...

Juventus / Ronaldo nuk e pranon mediokritetin ikën në verë

Juventusi mund t’i thotë lamtumirë simbolit të projektit të viteve të fundit: Kristiano Ronaldo, protagonist i keq në ndeshjen e mbrëmshme ndaj Milanit. Humbja e...

A mund ta padisë Kosova Serbinë për gjenocid gjatë luftës së Kosovës?

Qeveria e Kosovës thotë se do të ngrejë padi në GJND ndaj Serbisë për gjenocid gjatë periudhës së luftës së vitit 1998/99. Njohësit e...

Tiranë / Interpol Tirana kap italianin e dënuar me 5 vite e gjysmë

Interpol Tirana ka arrestuar në Tiranë një shtetas italian me emrin Luixhi Koloso. Ai ishte dënuar me 5 vite e gjysmë në vendin fqinj pas...