E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Etiketa

kina

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

Kina është ende shumë larg nga të qenit një superfuqi botërore

Nga Gideon Rachman, Financial Times A dëshiron Kina të jetë një superfuqi? Të paktën në Shtëpinë e Bardhë, duket se ka jo pak dyshime. Rush...

Kina vë në punë trenin më të shpejtë në botë, deri në 600 km/h

Një tren i shpejtësisë së lartë ‘Maglev’, që mund të arrijë shpejtësi deri në 600 kilometra në orë, bëri debutimin e tij në Qingdao,...

Mediat italiane: Kina do të pranojë origjinën e Covid-19, marrëveshje me SHBA

Koronavirusi u shfaq për herë të parë në dhjetor të vitit 2019 në qytetin kinez të Wuhanit, dhe shumë shtete në botë, kryesisht SHBA-ka,...

Mbledhja e të dhënave gjenetike nga Kina, sfidë për politikat globale

Një kompani kineze po mbledh të dhëna gjenetike përmes testeve para lindjes nga gratë shtatëzëna në më shumë se 50 vende për hulumtime mbi...

Vaksinat: Kina prodhon 5 miliardë doza në vit

Kapaciteti vjetor i prodhimit të vaksinave Covid-19 të Kinës arriti në 5 miliardë doza në korrik, tha Ministria e Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit....

Angela Merkel dhe evolucioni tragjik i aleancës së Evropës Perëndimore

Nga Richard Grenell  "Fox News" Angela Merkel ka qenë Kancelare e Gjermanisë për 16 vjet. Të enjten ajo vizitoi Shtëpinë e Bardhë për herë të...

Zv.kryeministri japonez: Të mbrojmë Taivanin nga pushtimi i Kinës

Zëvendës kryeministri i Japonisë, Taro Aso bëri një dekolaratë të fortë ditën e djeshme, ku tha se vendi i tij dhe Shtetet e Bashkuara...

Kina dëshiron të zgjerojë bashkëpunimin me Evropën

Presidenti kinez, Xi Jinping të hënën i tha homologut të tij francez, Emmaneul Macron dhe kancelares gjermane, Angela Merkel se shpreson që Kina dhe...

Bota islamike “bashkëpunon me Kinën” në shtypjen e ujgurëve

Nga Valona Tela/ Radio Evropa e Lirë Në vitin 1997, Qeveria e Pakistanit ka dëbuar 14 ujgurë, të akuzuar nga Pekini për terrorizëm. Është thënë...

Të fundit

Miliona njerëz ranë në varfëri gjatë pandemisë, pasuria e miliarderëve u rrit

Pandemia e koronavirusit ka përkeqësuar hendekun masiv financiar midis të pasurve dhe të varfërve në mbarë botën. Kjo bëhet me dije nga një raport...

“Ha, dh*, i fusin një të puthur”, Sabiani bën debat me Beatrixin (VIDEO)

Brenda shtëpisë së “Big Brother” janë krijuar të tjera pakënaqësi mes disa personazheve. Ka qënë Sabiani, i cili mjaft i inatosur ka thënë mbrëmjen...

Parandalohet një vrasje/Kërcënoi me armë ish-dhëndrin, pranga 67-vjeçarit

Në sajë të operacionit të koduar "Parandalimi", policia e Lezhës ka bërë të mundur parandalimin e një ngjarje të mundshme kriminale në familje. Në...

Gabriel Escobar do të përcjellë në Shqipëri mesazhin e Rozenbergëve

Nga: Azgan Haklaj  Besë me Atdheun dhe Amerikën! Foltoret e Berishës si Pravda e Leninit. Revolucioni paqësor, konservator i Berishës si revolucioni bolshevik. Ka disa disa kohë që...

Vetingu në politikë/ PD kërkon deri në 22 vite burg për politikanët

PD mbetet e vendosur për të çuar përpara nismën e saj, për të futur në Vetting të gjithë politikanët. Demokratët kanë shtuar propozimet e...