Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit.

Ministria e Shëndetësisë informon se 836 persona rezultuan pozitivë, shifra më e lartë e regjistruar që nga fillimi i pandemisë.

Rezultatet e të infektuarve vijnë nga kryerja e 2.677 testeve, prej të cilave 479 janë testime janë kryer për arsye depistimi.

Ndërkohë, 15 qytetarë nuk arritën ta fitonin betejën me virusin, një shifër rekord.

Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 436 pacientë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

560 raste në Tiranë, 31 raste në Fier dhe Elbasan, 30 raste në Vlorë,

28 raste në Durrës, 24 raste në Kurbin, 21 raste në Shkodër, 16 raste në Kurjë,

15 raste në Pogradec, 14 raste në Mirditë, 10 raste në Kuçovë,

9 raste në Gramsh, 8 raste në Malsi e Madhe, 7 raste në Pukë,

5 raste në Lushnje dhe Kolonjën, 4 raste në Korçë, Sarandë,

3 Devoll dhe Gjirkastër, 2 raste në Mallakastër, Mat dhe Dibër,

1 rast në Tepelenë, 1 rast në Peqin.

Viktima – Në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën edhe 14 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: një 45 vjeçar, një 80 vjeçar, një 82 vjeçar nga Tirana, një 49 vjeçar nga Lezha, një 58 vjeçare nga Saranda, një 61 vjeçare dhe një 70 vjeçar nga Shkodra, një 61 vjeçar nga Kukësi, një 65 vjeçar nga Mati, një 65 vjeçar nga Dibra, një 66 vjeçar dhe një 72 vjeçare nga Pogradeci, 71 vjeçar nga Fieri, 86 vjeçar nga Lushnja.

Të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 490 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 15,055 që nga fillimi i epidemisë.

Lexo edhe :   Koronavirusi: Kurba mbetet e qëndrueshme, bie numri i të shtruarve në spitale

Të shtruar në spitale – Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 436 pacientë, 10 në terapi intensive, 5 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (20 Nëntor 2020)

Raste të reja ditore                  836

Të shëruar ne 24 orë                490

Të shtruar në spitale                436

Humbje jete në 24 orë               15

Testime ditore                       2,677

Testime totale                     168,294

Raste pozitive                       31,459

Raste të shëruara                 15,055

Raste Aktive                         15,732

Humbje jete                             672

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë   8082

Durrës  1180

Elbasan   742

Fier        1151

Korçë    905

Vlorë     745

Shkodër  866

Lezhë    667

Berat     507

Kukës    317

Dibër     142

Gjirokaster  428