E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Etiketa

KFOR

Gjeografia e armiqësisë

Nga: Ditmir Bushati Përplasja për targat e makinave në kufirin ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe tensionet në veriun e Kosovës, të nxitura nga Beogradi, tregojnë...

FOTO/KFOR-i në pikat kufitare, fillon largimi i barrikadave

KFOR-i së bashku me Njësinë Speciale të Policisë janë duke vëzhguar situatën në dy pikat kufitare në Jarinje e Bërnjak. Policia e Kosovës nuk...

Vendimi i fundit/ KFOR-i do vendoset për rreth dy javë në Jarinje dhe Bërnjak

Pas dy ditësh diskutimi në kuadër të dialogut në Bruksel është konkretizuar marrëveshja Kosovë-Serbi, për targat e automjeteve të cilat hyjnë në territorin e...

KFOR-i rrit patrullimet në veri të Kosovës, ja çfarë njofton Lista Serbe

Nga 20 shtatori, tensionet në veri të Kosovës janë rritur që kur Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit për targat nga Serbia. Kjo...

Bundestagu Gjerman zgjat mandatin e ushtarëve gjermanë në Kosovë

Deutsche Welle Ushtarët gjermanë mund të qëndrojnë për së paku edhe një vit tjetër në Kosovë. Parlamenti gjerman vendosi natën duke u gdhirë e premtja,...

Stoltenberg: NATO-ja e përkushtuar ndaj misionit të KFOR-it në Kosovë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të hënën se NATO-ja mbetet e përkushtuar ndaj paqes dhe qëndrueshmërisë në Ballkanin Perëndimor, dhe forcat...

Aluzionet e Vuçiçit për tërheqjen e KFOR-it, të pabaza

Aleanca veriatlantike dhe Kombet e Bashkuara, në këtë kohë nuk do të tërheqin misionet e tyre nga Kosova, vlerësojnë ekspertët e sigurisë dhe ata...

Vuçiç: Një fuqi e madhe do të kërkojë tërheqjen e KFOR-it dhe UNMIK-ut

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se vendi i tij ka marrë informacione nga burimet e inteligjencës, se një nga fuqitë e mëdha së...

Zeka: Po të mos ishte KFOR-i ushtarët e Vuçiçit për katër 4 orë në Kosovë

Gazetari Milaim Zeka ka komentuar zhvillimet e fundit politike në Kosovë. Zeka ka thënë se nëse Kosova nuk do të koordinohet me partnerët ndërkombëtarë,...

KFOR-i paralajmëron stërvitje me helikopterë në të gjithë Kosovën

Forcat paqeruajtëse të KFOR-it kanë njoftuar se ditën e nesërme do të zhvillojnë një stërvitje rutinore në Kosovë. Sipas kominukatës të shpërndarë përmediat, bëhet me...

Të fundit

Vala e pestë e pandemisë, Franca mbyll klubet e natës para Krishtlindjeve

Franca do të mbyllë klubet e natës përpara Krishtlindjeve, dhe do të shtrëngojë masat e distancimit shoqëror në përgjigje të variantit të ri Omicron...

Miliona njerëz ranë në varfëri gjatë pandemisë, pasuria e miliarderëve u rrit

Pandemia e koronavirusit ka përkeqësuar hendekun masiv financiar midis të pasurve dhe të varfërve në mbarë botën. Kjo bëhet me dije nga një raport...

“Ha, dh*, i fusin një të puthur”, Sabiani bën debat me Beatrixin (VIDEO)

Brenda shtëpisë së “Big Brother” janë krijuar të tjera pakënaqësi mes disa personazheve. Ka qënë Sabiani, i cili mjaft i inatosur ka thënë mbrëmjen...

Parandalohet një vrasje/Kërcënoi me armë ish-dhëndrin, pranga 67-vjeçarit

Në sajë të operacionit të koduar "Parandalimi", policia e Lezhës ka bërë të mundur parandalimin e një ngjarje të mundshme kriminale në familje. Në...

Gabriel Escobar do të përcjellë në Shqipëri mesazhin e Rozenbergëve

Nga: Azgan Haklaj  Besë me Atdheun dhe Amerikën! Foltoret e Berishës si Pravda e Leninit. Revolucioni paqësor, konservator i Berishës si revolucioni bolshevik. Ka disa disa kohë që...