E diel, 24 Tetor, 2021
11.5 C
Tirana

KFOR-i rrit patrullimet në veri të Kosovës, ja çfarë njofton Lista Serbe

Nga 20 shtatori, tensionet në veri të Kosovës janë rritur që kur Qeveria e Kosovës vendosi masën e reciprocitetit për targat nga Serbia. Kjo masë po kundërshtohet nga qytetarët serbë, të cilët kanë bllokuar rrugët që çojnë për në pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak. Misioni ushtarak i NATO-s në Kosovë, ka thënë se ka rritur numrin e patrullimeve në gjithë Kosovën, përfshirë edhe pjesën veriore.

Kryetarët e Komunave Veriore, janë takuar sot me komandantin e KFOR-it, Franko Federicin.

Në njoftimin e Listës Serbe thuhet se kanë kërkuar nga gjenerali Federici, që të mbeten neutral dhe të përkujdesen për siguri.

“Kryetarët e Komunave Veriore i kërkuan Federicit që të mbeten neutral, dhe të veprojnë në përputhje me rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.
Është e nevojshme që për shkak të serisë së incidenteve të shkaktuara nga forcat speciale ROSU në ditët e mëparshme, prania e KFOR-it të forcohet në mënyrë që të parandalohet incidente të tilla.

U bëjmë thirrje qytetarëve të qëndrojnë të përmbajtur, e të mos bien pre e provokimeve. Komandanti i KFOR-it na ka thënë se KFOR nuk do të ndërhyjë në çështje politike, dhe nuk do të heq pengesat në rrugë”, thuhet në reagimin e Listës Serbe.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...