E enjte, 28 Tetor, 2021
5.5 C
Tirana

Vendimi i fundit/ KFOR-i do vendoset për rreth dy javë në Jarinje dhe Bërnjak

Pas dy ditësh diskutimi në kuadër të dialogut në Bruksel është konkretizuar marrëveshja Kosovë-Serbi, për targat e automjeteve të cilat hyjnë në territorin e Kosovës. Në marrëveshje theksohet se Njësitë Speciale të Policisë të vendosura në Jarinjë dhe Bërnjak, do të largohen njëkohësisht me bllokadat duke filluar nga 2 tetori, nga 08:00 e mëngjesit dhe do të përfundojë në orën 16:00. KFOR-i do të vendoset në Jarinjë dhe Bërnjak para fillimit të largimit të të dyja palëve, dhe do të qëndrojë për rreth dy javë për të mbajtur një ambient të sigurtë dhe garantuar lirinë e lëvizjes.

Jarinja dhe Bërnjaku, dy vendkalimet kufitare në veri të Kosovës ku popullsia është shumicë serbe, u bllokuan nga banorët lokalë që kundërshtuan vendimin për reciprocitet. Por i dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, tha nga Brukseli se është arritur marrëveshje për shtensionim të situatës në veri të Kosovës. Në një letër të publikuar nga Lajçak në rrjetin social Twitter, shihet se palët janë pajtuar për tri pika kyçe.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Naftëtarët e Ballshit mblidhen para uzinës: Të opozitës vinë vetëm për votat

Naftëtarët e Ballshit janë mbledhur paraditen e sotme para uzinës në një tubim, pasi ende nuk ka një vendim se çfarë do të bëhet...

Pse askush në PD nuk po gëzon për “kandidaturën” e Sali Berishës?

Nga: Mero Baze Sali Berisha shpalli për herë të tretë kandidaturën e tij për të qenë në krye të Partisë Demokratike. Herën e parë më...

“Foltorja sjell largimin e Bashës e Ramës”, Topalli mbështet Berishën

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli, ka deklaruar se “Foltorja” e Sali Berishës ishte iniciativa më e mirë që mund të ndodhte nga lideri historik i demokratëve....

“35 mijë euro kush vr*t Albin Kurtin”, policia rrethon banesën e kryeministrit

Forca të shtuara të policisë kanë qëndruar pranë shtëpisë së kryeministrit Albin Kurti, pas informacioneve për kërcënim. “Kryeministri Kurti është kërcënuar. Për këtë arsye,...

U përurua në maj, Spitali Memorial i Fierit ka mungesë ilaçesh

Spitali Rajonal Memorial i Fierit hapi dyert për qytetarët në muajin maj të vitit 2021. Tashmë jemi në muajin tetor, dhe një qytetar nga...