E enjte, 28 Tetor, 2021
5.5 C
Tirana

Etiketa

keshilla

Defektet në zemër te fëmijët, kur konstatohen dhe si korrigjohen

Defektet në zemër mund të konstatohen që në shtatëzani ose në momentet e para pas lindjes. Shefja e Kardiopediatrisë në QSUT, Prof. Dr. Numila...

Dhimbja e kokës, a mund ta parandalojmë me ushqime

Nëse keni vazhdimisht dhembje koke nuk do të thotë se doemos duhet të mendoni për ilaçe. Produket natyrale janë ilaçi më i shëndetshëm, veçanërisht...

Qëndrimi në zyrë, si të luftoni dhimbjet e shpinës dhe kokës

Ata që ulen për një kohë të gjatë në një tavolinë për punë nuk i bëjnë mirë shëndetit , aq sa nga një studim...

Studimi / Llojet e dietave, cila na përshtatet?

Ajo që bashkon shumicën e personave na mbajtjen e një diete është rënia nga pesha. Por jo të gjithëve mund të na shërbejë një...

Morthi, “sëmundja dimërore”. Pse ndodh?

Morthi, e njohur si “sëmundja e të ftohtit” për shkak se shfaqet zakonisht në dimër,  është një patologji që shfaqet kryesisht tek fëmijët dhe...

Gripi sezonal, si mund ta trajtoni vetë në shtëpi

Ftohja dhe gripi nuk kanë një kurë të përcaktuar. Kurat popullore të praktikuara në shtëpi janë po aq të përhapura sa vetë sëmundja. Pjesa...

Estetika / Keni qeska në sy? Katër këshilla se si mund t’i eliminoni

Qesktat në sy apo skuqja e syve janë pasojë e jetës së sotme të dominuar nga përdorimi i teknologjisë dhe përdorimit deri në orët...

Infeksionet në pjesët intime,  si mund t’i parandaloni

Arsyeja pse gratë shkojnë më shpesh te gjinekologu janë infeksionet vaginale. Sipas mjekëve, infeksioni vaginal është dëmtimi i florës vaginale. Atë e përbëjnë rreth...

3-6 vjeç, si duhet ushqyer fëmija

Mjekët dhe psikologët thonë se është mosha ku njeriu vendos se me cilat ushqime do të ketë një tërheqje apo një largim. Për këtë...

Përdorimi i limonave të ngrirë lufton tumoret, obezitetin dhe diabetin

Prej kohësh mjekësia e ka pohuar se limonët janë një superushqim. Jo vetëm që ata shtojnë shije të bollshme në një shumëllojshmëri të enëve,...

Të fundit

“Foltorja sjell largimin e Bashës e Ramës”, Topalli mbështet Berishën

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli, ka deklaruar se “Foltorja” e Sali Berishës ishte iniciativa më e mirë që mund të ndodhte nga lideri historik i demokratëve....

“35 mijë euro kush vr*t Albin Kurtin”, policia rrethon banesën e kryeministrit

Forca të shtuara të policisë kanë qëndruar pranë shtëpisë së kryeministrit Albin Kurti, pas informacioneve për kërcënim. “Kryeministri Kurti është kërcënuar. Për këtë arsye,...

U përurua në maj, Spitali Memorial i Fierit ka mungesë ilaçesh

Spitali Rajonal Memorial i Fierit hapi dyert për qytetarët në muajin maj të vitit 2021. Tashmë jemi në muajin tetor, dhe një qytetar nga...

Grabitësit në sulm në lagjen e ‘VIP-ave’, tentojnë të djegin dy mjete

Dy ditë më parë, persona të paidentifikuar kanë tentuar të djegin dy mjete të parkuara në rrugën e “Vilave” në fshatin Lundër, në periferi...

Greqi/ Tërmeti “zgjon” Kretën

Një tërmet me intensitet 3.9 të shkallës Rihter ka zgjuar mëngjesin e sotëm Kretën, në Greqi. Sipas Institutit Gjeodinamik grek, tërmeti u regjistrua rreth...