E shtunë, 12 Qershor, 2021
26.5 C
Tirana

Estetika / Keni qeska në sy? Katër këshilla se si mund t’i eliminoni

Qesktat në sy apo skuqja e syve janë pasojë e jetës së sotme të dominuar nga përdorimi i teknologjisë dhe përdorimit deri në orët e vona të kompiuterave. Megjithatë, ka disa këshilla për të shmangur fryrjen, skuqjen dhe formimin e qeskave nën sy.

Uji i ftoftë

Një shpëlarje me ujë të ftohtë do të ishte zgjidhja më e mirë për qeskat nën sy. Ai ndalon fryrjen e lëkurës dhe pastrimi i fytyrës me ujë të ftohtë jo vetëm që ju zgjon dhe ndihmon në parandalimin e qeskave, por edhe e bën lëkurën tuaj të duket shumë e pastër dhe e freskët.

Trangujt

Ky është një ilaç i qeskave nën sy, i njohur në mbarë botën, dhe është shumë efektiv, duke zbutur, freskuar dhe hidratuar lëkurën nën sy. Megjithatë, nuk do të ketë ndonjë efekt të madh nëse përdoret në rriska, të cilat vendosen mbi sy, si jemi mësuar ta shohim në reklame të ndryshme televizive. Në vend të kësaj, shtrydheni në mënyrë që të përdorni lëngun e tij.

Qeskat e çajit

Përbërës, kryesor i çajit të gjelbër është kafeina dhe acidet e ndryshme që kanë ndikim në eliminimin e qeskave nën sy dhe freski min e lëkurës. Në këtë mënyrë mund të përfitojë edhe organizmi, për shkak të konsumimit të çajit edhe lëkura për shkak të qeskave të çajit të cilat vendosen mbi sy, ashtu si trangujt.

Gjumi i mjaftueshëm

Të gjithë e dimë se formimi i qeskave ka të bëjë me lodhjen dhe mungesën e gjumit. Mënyra më e shpejtë për eliminimin e tyre është nëpërmjet gjumit të mjaftueshëm dhe pushimit

 

Gjimnastika e fytyrës, si bëhet

Fytyra është një pjesë sa e rëndësishme, edhe delikate e trupit, e cila, për të qenë në formë, ka nevojë për një kujdes dhe trajtim të veçantë. Edhe nëse nuk e dinit, po ju bëjmë me dije se edhe për fytyrën mund të bëni një lloj gjimnastike, ashtu sikurse bëni për trupin, këmbët, muskujt e barkut, krahëve etj, për të qenë e tonifikuar.

Ja se si mund ta bëhet një gjimnastikë të thjeshtë e fytyrës, sipas zonave:

Qafa – Lëvizni cepat e buzës në pjesën e poshtme dhe mbajini në atë pozicion për 5 sekonda. Do të ndieni tension muskulor. Qetësohuni dhe përsëriteni këtë veprim 10 herë të tjera.

 

Balli dhe qepallat – Rrudhni ballin dhe përplasni qepallat për 10 sekonda. Qetësohuni dhe më pas çohuni me qetësi. Në këtë mënyrë qepallat do të jenë më të tonifikuara.

Buzët – Zgjatini përpara sikur jeni duke dhënë një puthje. Vendosni një gisht mbi buzë duke ushtruar presion dhe provoni të qeshni

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vlorë/ Po ndiqej nga policia, automjeti përplaset dhe përmbyset

Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në qytetin e Vlorës. Mësohet se një automjet nuk ndaloi gjatë postbllokut të policisë, dhe shoferi,  në...

Ushtarët e Antikrimit s’mund t’i hidhen krimit

Nga: Preç Zogaj Drejtësia e re me bashkautorësi amerikane dhe europiane, në konceptim dhe zbatim, të cilën unë e kam mbështetur e do të vazhdoj...

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...