E hënë, 21 Qershor, 2021
32.5 C
Tirana

Etiketa

mjeku

Ozon-Terapia, si aplikohet në trajtimin e hernies diskale

Të ankohesh nga dhimbja e mesit është një nga ankesat më të zakonshme të njeriut. Rreth 80% e Amerikanëve kanë probleme të shpinës të...

Gurët e tëmthit, shkaktarët dhe të rrezikuarit

Gurët e tëmthit formohen kur lëngu i grumbulluar në fshikëzën e tëmthit mpikset ose ngurtësohet në copa të vogla materiali të ngjashme me gurët....

Të sapolindurit, për çfarë ta pyesin prindërit e rinj mjekun?

Prindërit e rinj kanë një bollëk pyetjesh rreth foshnjës së porsalindur. Për të shmangur alarmin që i pushton shpesh prindërit e rinj, duhet ruajtur...

Edvin Prifti do ushtrojë profesionin e mjekut? Ja si vendosi Apeli i GJKKO-së

Kardiologu Edvin Prifti nuk do të ushtrojë profesionin e tij. Këtë vendim e ka dhënë sot Gjykata e Posaçme e Apelit. GJKKO ka vendosur...

Shëndeti/ Andrologu Evin Dani: Si dallohet dhe mjekohet andropauza

Meshkujt që kanë probleme me shëndetin riprodhues, impotencën apo edhe me patologji të tjera që lidhen me dëmtimin e organeve seksuale duhet të drejtohen...

Shatë kontrollet e nevojshme për të kapur në kohë tumoret e stomakut

Kanceri i stomakut është i trajtueshëm në qoftë se ai kapet herët. Fatkeqësisht rrallë simptomat fillojnë në stadet e hershme dhe se shpesh shumë...

Ngjarje e rëndë/ Dhunoi mjekun brenda spitalit, pranga agresorit

Nuk janë të paktat rastet kur bluzat e bardha janë dhunuar nga qytetarët, të cilët të tensionuar për familjarët e tyre, kanë reaguar në...

Aksidentohet i mituri, mjeku “harron” të plotësojë kartelën

I aksidentojnë djalin duke i thyer klavikulën, por mjeku harron të shkruaj diagnozën në regjistër dhe mjeku ligjor e nxjerrë me dëmtime të lehta. Duke...

Vaksina, çfarë llojesh këshillohen?

Vaksinimi është mënyra më efektive dhe e rëndësishme e mbrojtjes gjatë fëmijërisë. Para prodhimit të vaksinave, çdo vit në botë vdisnin ose mbeteshin invalidë...

Tragjedia te familja Haliti, familja ngre dyshime për mjekët: Reaguan vonë

Vonesa në kurim ka qenë fatale për pjestërët e familjes Haliti. “Mjekët më kanë thënë se isha shumë vonë, se kanë kaluar 24 orë....

Të fundit

Bie qeveria në Suedi/ Löfven, kryeministri i parë që rrëzohet nga parlamenti

Parlamenti i Suedisë ka mbështetur një votë mosbesimi ndaj kryeministrit të qendrës së majtë, Stefan Löfven. Ai bëhet kryeministrii i parë që do të...

Teknologji/ Si transferohen numrat nga Android në iPhone shumë thjesht

Si transferohen numrat e regjistruar nga Androidi në iPhone duke përdorur një adresë e-maili në Google 1-Së pari sigurohu që kontaktet tuaja të jenë të...

Dorëheqja e Ruçit/ Zheji: E largoi Rama

Analisti i njohur, Artur Zheji deklaroi se kryeministri Edi Rama e largoi kryetarin e Kuvendit Gramoz Ruçi nga Partia Socialiste, për të patur një...

Bie miti: Sipas FBI-së edhe kriptomonedhat janë të identifikueshme

Javën e kaluar, Departamenti amerikan i Drejtësisë, njoftoi se kishte zbuluar dhe konfiskuar pothuajse gati të gjitha bitcoin-et që ishin paguar në formën e...

10 shprehje nga Servantes, që duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Mos u lut kurrë për diçka që ke mundësi ta fitosh". "Të vërtetën tërhiqe sa të duash, ajo kurrë nuk këputet dhe gjithmonë del mbi...