E mërkurë, 23 Shtator, 2020
20 C
Tirana

Etiketa

France

Alarmante/ Rriten frikshëm shifrat e infektimeve në Francë

Shifrat në Francë vazhdojnë rritjen alarmante për shkak të koronavirusit. Vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 13.498 raste të reja me Covid-19,...

Francë, punëtorët protestojnë për shkurtimet e vendeve të punës

Mijëra persona në Francë, morën pjesë protestat e organizuara nga sindikatat kundër shkurtimeve të vendeve të punës për shkak të pandemisë COVID-19. Këto protesta vijnë...

Nuk mbajti maskë në tren, policët francezë shkelin në kokë të ndaluarin britanik

Një tjetër video ku duket policia që keqtrajton një të ndaluar, është bërë virale në rrjetet sociale duke marrë komente negative. Videoja në fjalë është...

Aksident tragjik në Francë, rrëzohet avioni në alpe

Një aksident tragjik ka ndodhur në alpet e Francës. Një avion turistik është rrëzuar. Dy vajza dhe një djalë, ishin duke udhëtuar kur avioni...

Rekord të infektuarish në Francë, 10 mijë persona brenda një dite

Bilancit i COVID-19 në 24 orët e fundit, ka regjistruar në Francë, një rekord të ri. Janë shënuar 10 mijë e 561 të infektuar...

Pandemia/ Paralajmërimi i frikshëm nga epidemiologu: Franca mund të përballet me një situatë kritike në dimër

Ndonëse u duk sikur pandemia pati frenim dhe kjo ndikoi edhe në lirimin e masave shtrënguese, tashmë situata ka marrë një tjetër rrjedhë. Një...

Evropa në prag të valës së dytë të Covid-19, shtohen zonat e kuqe në Francë

Duket se vjeshta ka sjellë edhe valën e dytë të Covid-19. Në Francë janë shtuar shtatë zona të tjera aktive të qarkullimit të Covid-19....

“Siç erdhën, ashtu do të ikin”, ministri turk i Mbrojtjes kërcënon Francën dhe Greqinë

Si Ankaraja ashtu edhe Athina kanë pozicionuar anije luftarake në zonën detare mes Greqisë dhe Qipros, pasi Turqia njoftoi se kishte nisur kërkimet për...

Të armatosur deri në ‘dhëmbë’, ‘armiku’ i Erdoganit bën lëvizjen e radhës

Ndizet sërish zjarri në Mesdhe. Tensionet sa vijnë edhe shtohen mes Greqisë dhe Turqisë. Ato janë tashmë në nivele të larta, dhe planet dashakeqe...

Si u bë Mesdheu Lindor, “syri” i një “cikloni” gjeopolitik

Nga: Michael Tanchum Në mesin e muajit gusht, luftanijet turke dhe greke “shkëmbyen xixa” mes tyre në Mesdheun Lindor, duke rritur tensionet mes dy vendeve...

Të fundit

Maliqi: Pranvera e ardhshme duhet të jetë stina e shqiptarëve, jo e krimit

Për deputetin Lefter Maliqi, populli duhet të marrë në dorë fatet e vendit. Përmes një postimi në Facebook, Maliqi shkruan se listat e hapura 100%...

Kriza uli përdorimin e overdrafteve dhe kredisë konsumatore

Vlera e overdrafteve të tërhequra prej individëve në banka ka pësuar rënie, pasi ekonomia u prek nga kriza e Covid-19. Të dhënat e Bankës së...

Tensionet me Greqinë në Mesdhe/ Macron dhe Erdogan nisin bisedimet, ja çfarë ka ndodhur

Duket se kërcënimet nga ana e Turqisë dhe Greqisë janë lënë pas, falë një ndërmjetësimi nga ana e Francës. Macron dhe Erdogan kanë “ulur...

I dënuar 10 vite më parë në Itali: Arrestohet 44-vjeçari në Elbasan, përdorte 4 identitete

Një 44-vjeçar është vënë në pranga, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, për disa vepra penale. Ai është dënuar me 6 vjet e...

Pandemia ndryshon rrjedhën e jetës/ Anulohet ceremonia e çmimeve Nobel 2020. Ja si do të shpallen fituesit

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe ku për shkak të pandemisë, nuk do të ketë ceremoni çmimesh Nobel këtë vit në Stokholm. Për herë të...