E martë, 19 Janar, 2021
8 C
Tirana

Etiketa

bota

Pamjet spektakolare të Hënës Rozë në të gjithë botën (FOTO)

Mbrëmjen e djeshme shumica e njerëzve nga e gjithë bota janë impresionuar nga pamja e mrekullueshme e Hënës Rozë. Super hëna ndodh kur hëna arrin...

Jo, ky nuk është fundi i botës

Nga Mark O’Connell “The New York Times” Disa vite më parë, nga nevoja për të zbutur dhe mbajtur nën kontroll ankthet e mia mbi ndryshimin...

Koronavirusi, ç’duhet të mësojë bota nga makthi italian

Nga Jason Horowitz, Emma Bubola & Elisabetta Povoledo “The New York Times” Kur rastet me koronavirus në Itali, kapërcyen shifrën 400, dhe të vdekurit arritën...

Bota pas koronavirusit

Nga – Youval Noah Harari Njerëzimi tani po përballet me një krizë globale. Ndoshta kriza më e madhe e gjeneratës sonë. Vendimet që do të...

Tërmet i fortë në Kroaci

Në kohën kur e gjithë bota po lufton me koronavirusin, tërmetet janë një panik i shtuar. Sipas Qendrës Sizmologjike Evropiane, EMSC, një tërmet i fortë...

Lindjet, sëmundjet, ekonomia: Ja çfarë po ndodh sot me botën

Popullsia e botës: 7.77 miliardë banorë. Që nga fillimi i këtij viti, kanë lindur rreth 29.5 milionë fëmijë. Ndërkaq në të njëjtën periudhë, kanë vdekur...

Për çfarë po i shërben koronavirusi botës

Pandemia e shkaktuar nga koronavirusi është shoqëruar me një ndryshim të papritur mjedisor. Sipas ministrisë kineze së Mjedisit, por edhe nga vrojtimet e NASA-s, numri...

“Ja si t’i vihen prangat COVID-19”, OBSH mesazh të rëndësishëm për gjithë botën

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom përgjatë një deklarate për shtyp ka dhënë një mesazh tepër të rëndësishëm që lidhet me luftimin...

Koronavirusi/ Sa e kërcënuar është Shqipëria dhe vendet e tjera të botës

Me bindje mund të themi se nga muaji dhjetor i vitit të kaluar e deri në muajin shkurt që jemi aktualisht, një pjesë e...

Njerëzit në ankth në mbarë botën, publikohet filmi i parë për koronavirusin

Virusi i rrezikshëm që fillimisht u përhap në Kinë, deri më tani ka marrë 106 jetë njerëzish. Njerëzit janë në ankth e panik nga frika...

Të fundit

Inagurimi i Bidenit/ Masa të pashembullta sigurie dhe një shkëputje nga tradita

Zyrtarët e sigurisë në Shtetet e Bashkuara thonë se po marrin të gjitha masat paraprake për të mbrojtur nga një sulm i mundshëm gjatë...

Putin sfidon acarin: Zhytet në ujë të akullt duke bërë kryqin (Video)

Presidenti rus Vladimir Putin u zhyt në ujërat e akullt, duke vazhduar kështu traditën e përkujtimit të pagëzimit të Krishtit nga Gjon Pagëzori. Kreu i...

Konsistenca është virtyt i mendjeve të vogla, por jo të paudha

Nga: Genc Pollo “Konsistenca është virtyt i mendjeve të vogla”  thuhet se ka deklaruar dikur Napoleoni. Sipas tij e plot të tjerëve një burrë shteti nuk ka...

Varhelyi: BE, mekanizëm për të siguruar vaksinat për Ballkanin Perëndimor

Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi në BE, Oliver Varhelyi deklaroi se Bashkimi Evropian ka nisur lëvizjet për të siguruar vaksinat anti-vovid për Ballkanin Perëndimor. Ai...

Mediat ekuadoriane: Si u përpoq bosi shqiptar i drogës të dilte nga burgu

Mediat në Ekuador i kanë kushtuar një artikull të gjatë Dritan Rexhepit, 40-vjeçarit vlonjat, i njohur si një nga bosët e trafikut të kokainës...