E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

“Vala e dytë po vjen më shpejt nga sa u mendua”, 33 milionë raste me C*VID-19 në të gjithë botën

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Universiteti Johns Hopkins ka raportuar shifra në rritje me infeksione të reja me koronavirus në Indi dhe SHBA. Të shtunën vonë në mbrëmje India njoftoi 86.054 infeksione të reja në 24 orët e fundit, ndërsa SHBA 55.054 raste brenda së njëjtës periudhë kohore.

Në SHBA koronavirusi ka prekur të ashtuquajturën “zemër” të vendit, një zonë që deri tani dukej si papërshkueshme nga virusi.

Sipas të dhënave shtete si Dakota e veriut ajo e Jugut, Ajoa dhe Uiskonsin janë goditur rëndë nga virusi.

Evropa gjithashtu po përjeton një valë të re infeksionesh me koronavirus, duke bërë që disa qeveri të rikthejnë kufizimet ndaj populates e bizneseve. Në Francë, kreu i Këshillit Kombëtar të Urdhrit të Mjekëve tha se një “valë e dytë infeksionesh me COVID-19 po mbërrin më shpejt sesa ishte menduar”.

Patrick Bouet tha për gazetën Journal du Dimanche se “nëse asgjë nuk ndryshon, Franca do të përballet me infeksione të përhapura në të gjithë territorin e saj, për disa muaj me radhë në vjeshtë e dimër” ndërsa sistemi shëndetësor do të mbingarkohet.

Të shtunën, Franca tha se kishte regjistruar më shumë se 14,000 infeksione të reja në 24 orët e fundit.

Në Holandë Kryeministri Make Rutte e quajti valën e re të infeksioneve që kanë përfshirë vendin e tij “shumë shqetësuese”. Ai tha se kjo gjë mund të çojë në marrjen e masave kufizuese shtesë.

Lexo edhe :   Mjekët: Përdorimi i antibiotikut nuk ka efekt në luftën ndaj Covid-19

Republika çeke gjithashtu pritet të përballet me masa të reja kufizuese siç njoftoi ministri i Shëndetësisë Roman Prymula të premten. Ai nuk dha detaje se për çfarë bëhej fjalë saktësisht.

Në Spanjë, autoritetet lokale të Madridit dhe qeveria janë përfshirë në debat rreth masave dhe hapave të nevojshëm për të kontrolluar shpërthimin e infeksioneve të reja në rajonin e kryeqytetit.

Lexo edhe :   Mjekët: Përdorimi i antibiotikut nuk ka efekt në luftën ndaj Covid-19

Në Londër demonstrues pa maska dolën në rrugët e qytetit të shtunën për të protestuar ndaj masave të reja kufizuese. Policia shpërndau protestuesit dhe të paktën 16 persona u arrestuan.

Në të gjithë botën janë shënuar rreth 33 milionë raste me COVID-19. SHBA renditet e para për nga numri i infeksioneve që prej fillimit të pandemisë, me më shumë se 7 milionë raste, ndjekur nga India me gati 6 milionë dhe Brazili me pothuajse 5 milionë./ VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi publikon videon: SPAK-u e ka të thjeshtë hetimin për inceneratorët

Inceneratorët janë kthyer në debatin kryesor mes partive politike në prag të zgjedhjeve të 25 prillit. Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi thotë se...

Covid-19, Brataj: Maska e nevojshme, ja cilat nuk duhen përdorur

Edhe pse mbajtja e maskës është bërë e detyrueshme që nga 15 tetori, ende ka debat lidhur me efikasitetin e tyre. Kreu i Urgjencës Kombëtare,...

Koronavirusi prek Borussia Dortmund, infektohet Emre Can

Borussia Dortmund, është ekipi i rradhës i prekur nga koronavirusi. Verdhezinjtë gjermanë, kanë bërë kontrollet rutinë për COVID-19 dhe një nga yjet kryesore të skuadrës,...

Agjensitë amerikane të zbulimit: Irani dhe Rusia sulmojnë sërish zgjedhjet

Agjensitë amerikane të zbulimit kanë akuzuar Iranin dhe Rusinë se u përpoqën të përdorin të dhënat e regjistrit të votuesve në “përpjekje të dëshpëruara”...

Mbrojtësi shqiptar, zgjidhet në formacionin e javës së Europa League

Marash Kumbulla, ishte heroi i Romës në sfidën ndaj Young Bots, pasi shënoi golin e fitores në ndeshjen që përfundoi me rezultatin 1-2. 20-vjeçari, e...